Sağlıkta Tercihli Sevk Dönemi Başlıyor

Kamu hastanelerinin acil servislerindeki yoğunluğu azaltmak isteyen Sağlık Bakanlığı, yeni bir uygulama için hazırlık yapıyor. İşte ayrıntılar…

Sağlıkta Tercihli Sevk Dönemi Başlıyor

Sağlıkta Tercihli Sevk Dönemi Başlıyor

Acil servislerde ve kamu hastanelerinde yoğunluğu azaltmak isteyen Sağlık Bakanlığı, yeni bir uygulama başlatmaya hazırlanıyor. Uygulamanın adı "Tercihli sevk sistemi" olacak ve aile hekiminden sevk ile hastaneye giden hastalardan katılım payı ücreti talep edilmeyecek. Aynı zamanda hastaneye hasta sevk eden aile hekimlerine de performans ücreti ödemesi yapılacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, kamu hastanelerinde ve acil servislerde meydana gelen yığılmanın önüne geçmek için bu uygulamayı hayata geçieceklerini belirtti. Aile hekimliğinden devlet hastanelerine sevk işlemlerinde katılım payı ücretini kaldıracaklarını dile getiren Gümüş, öncelikle uygulamayı pilot illerde deneyeceklerini söyledi.

Hastaların acil servislere gitmeden önce aile hekimlerine gitmelerini teşvik etmek için yapılan uygulamanın 2016 yılında başlaması bekleniyor. Aile hekimleri de sevk ile kamu hastanelerine hasta göndermeleri durumunda performans ücreti alacak. Hastalarda aile hekimlerinden sevkli olarak hastaneye gitmeleri durumunda 12 Liralık katılım ücretini ödemeyecek.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş pilot uygulamanın ilk olarak Bolu’da başlayacağını belirtti. Aynı zamanda Gümüş, ultrason ve röntgen uygulamalırını aile hekimlerine entegre edeceklerini açıkladı. Gümüş, vatandaşın yüzde 90 işinin çözüme kavuşturulduğu bir aile hekimliği sistemi getireceklerini belirterek, bu yeni uygulama ile birlikte hem aile hekimlerinin hem de hastaların kazançlı olacağını söyledi.

YORUM EKLE