Sağlıkta Şiddet Rakamları Korkuttu

Son dönemlerde artan sağlıkta şiddet olayları korkutan rakamlara ulaştı. Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Kaplan konu ile ilgili bir açıklama yaparak, sağlık ve şiddetin birbirine zıt kavramlar olduğunu ve artık sağlıkçılar olarak şiddete maruz kalmak istemediklerini söyledi. İşte ayrıntılar…

Sağlıkta Şiddet Rakamları Korkuttu

Sağlıkta Şiddet Rakamları Korkuttu

Sağlıkta şiddette rakamlar korkuttu. Beyaz Kod uygulamasının hayata geçtiği 2012 yılından bu yana kadar sadece Manisa’da 364 başvuru yapıldı. Beyaz kod uygulamasına 2014 yılında ise Manisa’da 131 başvuru yapılırken, 2015 yılının ilk 5 ayında bu rakam 46 oldu. Bu güne kadar Sağlıkçıların uğradığı sözel veya fiziksel şiddet nedeniyle açılan 180 dosya sonuçlandı. Hem hastalar hem de hasta yakınları şiddetin önlenmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından sağ duyuya davet edildi. Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Kaplan, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artoık sona ermesini istediklerini belirterek, sağlık ve şiddet kavramlarının bir arada anılmasını istemediklerini söyledi.

Sağlık çalışanlarının Ülkemizin güçlü yarınlara ve sağlıklı bir topluma ulaşabilmesi için gece gündüz çalıştıklarını dile getiren Kaplan, hastanelerde ne yazık ki üzücü olaylarla karşı karşıya kalıyoruz dedi. Kaplan, Sağlık Bakanlığımızın 2015 yılında başlattığı Sağlıkta şiddetin engellenebilmesi için şifa veren ellere vefa projesi olarak ciddi çalışmalar oldu, hekimlerimizle yüzlerce hasta evlerinde buluştu dedi. Hepimizi üzen elim olayların dışında halkımız kendilerini iyileştiren hekimlere teşekkürlerini iletiyor dedi. 2012 yılında genelgenin çıktığı tarihten şuana kadar 350'ye yakın beyaz kod uygulamasını başlattık diyen Kaplan, 112 Çağrı Merkezimize gelen bir vakaya ambulans yönlendirildi ancak 112 ekibimiz burada sözel şiddete uğrayınca Beyaz Kod uygulamasını açtık. Açılan davayı kazandık ve hasta yakınına 8 bin 840 lira idari para cezası verildi ve 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasıyla ilgili bir karar çıkarıldı dedi.

Sağlık ve şiddet kavramlarının birbiri ile örtüşmediğini dile getiren Dr. Kaplan, sağlık çalışanları olarak ne şiddete uğramak istediklerini ne de herhangi bir vatandaşımızın sağlık hizmetini almasından dolayı bir sıkıntıya düşmesini istediklerini bu nedenle de hasta ve hasta yakınlarından şifa veren ele vefa beklediklerini dile getirdi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE