Sağlık Hizmetlerinde İlave Ücret Alınması Hangi Durumlarda Yapılır?

Özel hastaneler, kurum ya da kuruluşlar SGK' nın belirlediği ücretler doğrultusunda kurumdan ilave ücreti almaktadır. ilaç alımında ilave ücret ödemesi hangi durumlarda olur?

Sağlık Hizmetlerinde İlave Ücret Alınması Hangi Durumlarda Yapılır?

İlave ücret, SGK ile anlaşması olan özel üniversite hastaneleri, vakıf üniversiteleri, özel sağlık kurum ve kuruluşlarının işlem bedellerini SGK' a üzerinden fatura edilen ilave ücrete denir. Özel hastaneler, kurum ya da kuruluşlar SGK' ya bağlı olan kişilere hizmet vermeleri karşılığında SGK' nın belirlediği ücretler doğrultusunda kurumdan ilave ücreti almaktadır. Sağlık hizmetinden yararlanmak isteyen sigortalı kişiler muayeneden sonra yapılması gereken tahliller için ödeme yapmak zorundadır. Aynı şekilde eczanelerden ilaç almak istediğinizde de ilave ücret sistemi SGK' lı kişiler için ödemesi gereken ücrettir.

SAĞLIKTA İLAVE ÜCRET ÖDEMESİ;

SGK' ya bağlı olan ya da emekli olan kişiler ya da bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ilaç alımında ilave ücret ödemektedir. Bu oran %10 olarak belirlenmiştir. Örneğin; üç kutu ilaç için ilave ücret 3TL şeklindedir. Eğer üç kutu dışında her bir kutu ilaç alımında ekstra 1 TL ilave ücret alınmaktadır.

İlave ücret hakkında asıl dikkatleri çeken konu 100 TL' yi aşacak sağlık hizmetin de kişilere bilgi verilmesidir. Eğer verilen sağlık hizmeti 100 TL' yi aşıyorsa kişiye hizmetlerin ücretlerini ve verilen hizmetin ilave ücretinin faturasını çıkartarak kişilere bilgi verilmelidir. Ancak bu durum özel hastaneler ve vakıf üniversiteleri hastaneleri için uygulanmaktadır. Eğer verilen sağlık hizmeti 100 TL' yi aşıyorsa hastayı ve hasta yakınını bilgilendirerek ilave ücret için onay alınması gerekmektedir.

NE KADAR İLAVE ÜCRET ÖDERİM?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte vatandaşlara her türlü sağlık hizmeti hakkında imkân sağlanmaktadır. İlave ücret hakkında hastalar evlerinden ne kadar ilave ücret ödeyeceğini hastaneye gitmeden de öğrenebilir. SGK' nın resmi sitesinden hangi hastane ve hangi sağlık için hizmet alacak ise ilave ücretini öğrenme imkanı vardır. Sizde hastaneye gitmeden önce ne kadar ilave ücret ödeyeceğinizi merak ediyorsanız //gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/pages/ilaveUcretHesaplama.faces resmi sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2020, 06:41
YORUM EKLE