Sağlık Çalışanlarının 30 Yıl Üstündeki Çalışma Süreleri Emekliği Nasıl Etkiler?

Aktif Sağlık-Sen Şube Başkanı Ümit Karataş bir basın toplantısı düzenleyerek çok önemli açıklamalarda bulundu. İşte ayrıntılar…

Sağlık Çalışanlarının 30 Yıl Üstündeki Çalışma Süreleri Emekliği Nasıl Etkiler?

Sağlık Çalışanlarının 30 Yıl Üstündeki Çalışma Süreleri Emekliği Nasıl Etkiler?

Bir basın toplantısı düzenleyerek önemli açıklamalarda bulunan Aktif Sağlık-Sen Şube Başkanı Ümit Karataş, ''Sağlık Çalışanlarının 30 yılın üzerindeki çalışma yıllarının, Anayasa Mahkemesi kararı gereğince Emeklilik İkramiyelerini etkileyeceğini ve uygulama devreye girdiğinde ikramiye miktarının yıllık bin 800 ile iki bin 500 lira arasında artacağını” dile getirdi. ''Emekli İkramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla sürelerin dikkate alınmayacağına ilişkin olarak Anayasa ahkemesinin Emekli Sandığı Kanununun hükmünün oy çokluğu ile iptal edildiğine dikkat çeken Aktif Sağlık-Sen Şube Başkanı Ümit Karataş, 6270 sayılı Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Ankara 10. idare Mahkemesi’nin değişiklik yaptığını söyledi. Değiştirilen maddede ''..verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler dikkate alınmaz" ifadelerinin Anayasaya aykırı olduğu kanısına varıldığına dikkat çeken Karataş, iptaline karar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurulduğunu belirtti. Anayasa Mahkemesi dava ile ilgili esas incelemeleri yaptıktan sonra emekli ikramiyesi ödenebilecek sürenin 30 yılla sonlandırılmasına ilişkin hükmü oy çokluğuyla iptal etti diyen Karataş, bu karar ile memurların emekli olmalarının ardından eğer otuz yıldan fazla çalışmışlarsa her yıl için bin 800 lira ile iki bin beş yüz lira arasında ek para alacaklarını söyledi.

Bu yasanın ardından sağlık çalışanlarında erkeklerin 25, kadınların ise 20 yıl çalışma şartını yerine getirmeleri yeterli olmayacak. Sağlık çalışanlarının artık yaşlarını da beklemeleri gerekecek. Ne yazık ki bu yaş da 65 yaşa kadar uzayabiliyor. Bir sağlık çalışanı artık emeklilik için gerekli çalışma yıllarını tamamlasa bile, yaşı yetmiyorsa emekli olamayacak ve aynı Bağ-Kur’da olduğu gibi yaş beklemek zorunda kalacak.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE