Sağlık Çalışanlarına Vergi Şoku

Aktif Sağlık-Sen Şube Başkanı Ümit Karataş bir basın toplantısı düzenleyeek açıklama yaptı. 15 Haziran’da sağlık çalışanlarının alacağı yüzde 3’lük zammı değerlendiren Karataş, kaşıkla verdiklerini kepçeyle alıyorlar dedi. İşte ayrıntılar…

Sağlık Çalışanlarına Vergi Şoku

Sağlık Çalışanlarına Vergi Şoku

Aktif Sağlık-Sen Şube Başkanı Ümit Karataş düzenlediği basın toplantısında Gelir Vergisi oranlarını belirleyen kazanç dilimlerinin yıllar içinde artmaması nedeniyle Sağlık Çalışanlarının alacakları zamlarla bir üst kazanç dilimine geçeceklerini bunun da ödedikleri gelir vergisi oranını arttıracağını dile getirdi. Bu konuda bir iyileştirme yapılmaması durumunda sağlık çalışanlarının tamamının Ekim ayına kadar %20’lik gelir vergisi dilimine girmiş olacağını belirten Karataş, sağlık çalışanlarının 2014 yılında ödediği %15’lik gelir vergisi sınırının 11 bin lira olduğunu ancak bunun 2015 yılında 12 bin lira olarak belirlendiğini söyledi. Bu nedende bir üst kazanç dilimine geçen sağlık çalışanlarının 5 puan daha fazla vergi ödenmesi kesinleşmiş oldu. Sağlık Çalışanlarının büyük çoğunluğunun maaşı 15 Haziran itibarı ile maaşları %3 oranında artacağını söyleyen Karataş, bu ay maaş bordrolarına baktıklarında bu gerçeği daha iyi görecekler dedi. Yüzde 3 zammı almayan sağlık çalışanlarının yüzde 5 kesinti ile karşı karşıya kalacağını söyleyen Karataş, Kaşıkla verilen kepçeyle geri alınmıştır ifadelerini kullandı. Karataş, Döner Sermaye ödemesi alan 1. derecenin 4. kademesindeki bir hemşirenin maaşından Mayıs ayında 300 lira gelir vergisi kesilirken vergi oranında yaşanacak 5 puanlık artışla ödeyeceği vergi temmuz ayı itibari ile 413 lira olacak dedi. Bu durumda 113 k-lira gelir vergisinin artacağını ancak maaşlarda 99 lira artış olacağını söyledi. Bunun anlamıda Temmuz ayında alınacak olan maaşların zamlı olmasına rağmen sağlık çalışanlarının cebindeki paranın azalması anlamına geliyor. Gelir dağılımı vergi sistemindeki adaletsizlik nedeni ile olumsuz etkileniyor. Sağlık Çalışanları üzerindeki vergi yükü giderek artırıyor. Sağlık çalışanlarının mağduriyetin giderilmesi için farklı bir gelir vergisi tarifesi belirlenmesi gerekmektedir.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE