Sağlık Bakanlığı’nın Kırım Kongo Açıklaması Korkuttu

Adana’da ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı ateşi vakalarının ardından Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı. Yazılı açıklama ile durumu aktaran Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde inceleme başlattıklarını belirtti. İşte ayrıntılar…

Sağlık Bakanlığı’nın Kırım Kongo Açıklaması Korkuttu

Sağlık Bakanlığı’nın Kırım Kongo açıklaması Korkuttu

Adana'nın Tufanbeyi ilçesinde hayatını kaybeden iki kişide Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı tespit edildiği haberlerinin üzerine Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaptı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde incelemelerin devam ettiğini belirten Sağlık Bakanlığı, Adana İli Tufanbeyli İlçesi ikametli S.Ö. ve M.Ö adlı vefat eden kişilere ait numuneler Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları Daire Başkanlığı Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında incelendiğini belirtti. Yapılan incelemenin sonucunda iki hastada Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı bulunduğu belirtildi. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı, cenazelerin hastalıkla ilgili yürürlükte olan mevzuat doğrultusunda hazırlanarak usulüne uygun defnedileceğini açıkladı.

Ülkemizde zoonotik olarak görülen bir hastalık olan Kırım Kongo Kanamalı ateşi, insanlara kene ısırması ile bulaşıyor. Aynı zamanda viremik dönemdeki hayvanların ve hasta kişilerin kan ve vücut sıvılarına korunmasız temas edilmesiyle de hastalığın bulaşması mümkün. Daha önce de Adana ilinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nedeni ile ölümler meydana gelmişti.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada aynı zamanda bölgede görülen hayvan ölümleriyle ilgili incelemelere ise ilgili kurum tarafından devam edildiği belirtildi. Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yeşim Taşova konu ile ilgili yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı'na gönderdikleri kan örneklerinin her ikisinde de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı'nın pozitif çıktığını belirtti ve incelemenin geniş tutulması gerektiğine dikkat çekti.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE