Sağlık Bakanlığı’ndan Aile Hekimlerine Müjde

2010 yılında Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası'nda Kurum Katkısına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Tebliğ yayınlamış ve yapılan düzenlemeyle Sağlık Bakanlığı tarafından bu pimlerin aile hekimlerine ödeneceği açıklanmıştı. Konuya itiraz eden Türk Tabipleri Birliği iptal davası açtı. İşte ayrıntılar…

Sağlık Bakanlığı’ndan Aile Hekimlerine Müjde

Sağlık Bakanlığı’ndan Aile Hekimlerine Müjde

Dava Danıştay 15. Dairesi'nde görülmeye başlandı. Davada Danıştay, primlerinin tamamını aile hekimleri tarafından ödeneceğine ilişkin bölüm hukuka aykırı bulundu. Mahkeme tarafından Primlerle ilgili bölüm iptal edildi. Sigorta primleri açısından aile hekimleri arasında bir ayrımcılığa gidilemeyeceğini belirten Danıştay, iptal kararında primlerin yarısının hekimler tarafından diğer yarısının ise hekimlerin bağlı olduğu kurum tarafından ödenmesi gerektiği sonucuna vardı. Davanın Türk Tabipleri Birliği tarafından kazanılmasının ardından 23 Mayıs'ta Resmi Gazete'de Sağlık Bakanlığı tarafından bir düzenleme yayımlandı. Bu düzenlemede aile hekimleri için verilen sigorta priminin yarısının bakanlık tarafından karşılanacağı açıklandı. Sağlık Bakanlığı’nın yeni düzenlemesinin ardından 2010-2015 yılları arasında aile hekimleri tarafından karşılanan sigorta priminin yarısı 6 ay içinde hekimlere iade edilecek. Türk Tabipler Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Fethi Bozçalı konu ile ilgili bir açıklama yaparak binlerce hekimin yaşadığı mağduriyetin giderildiğini dile getirdi. Aile Hekimliği Kolu Başkanı Fethi Bozçalı açıklamasında; daha önce getirilen bu uygulamanın haksız bir uygulama olduğunu dile getirdi. Bu haksız tutumun bütün uğraşlarına rağmen değişmediğini dile getiren Aile Hekimliği Kolu Başkanı Fethi Bozçalı, sonuç olarak davayı kazandıklarını belirtti. Aile hekimleri tarafından fazla ödenen primlerin geri alınması için bizzat kendisinin davacı olduğunu dile getiren Aile Hekimliği Kolu Başkanı Fethi Bozçalı, Nihayetinde bakanlık yeni bir düzenleme ile primlerin yarısının karşılanacağını ve geçmişte fazladan ödediğimiz primlerin iade edileceğini bildirdi diyerek açıklama yaptı. Aile hekimlerinin 6 ay içinde prim makbuzlarını halk sağlığı müdürlüklerine teslim ederek geçmişte ödedikleri fazla primleri geri alabileceğini de Aile Hekimliği Kolu Başkanı Fethi Bozçalı açıkladı.

 

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE