Sağlık Bakanından Aşı Müjdesi! Maskelerden Yakında Kurtuluyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı müjdesi vererek yakın zamanda maskelerden kurtulacağımızı belirti.

Sağlık Bakanından Aşı Müjdesi! Maskelerden Yakında Kurtuluyoruz

Covid-19, korona virüsü tehlikesi ile tüm dünya ülkeleri mücadele ederken gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler aşıya yönelik çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Bilindiği üzere Türkiye'de uzun süredir korona virüsüne yönelik aşı çalışmalarına devam ederken hayvanlar üzerinde başarılı sonuçlar alındı ve Erciyes Üniversitesinde gönüllü bir kişiye incelemek üzerine aşı dahi yapıldı. Gelişmeler yaşanırken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşıya yönelik müjdeli bir duyuru yaptı ve maskelerden yakın zamanda kurtulacağımızı söyledi.

Bakan Müjdeyi Verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "ÖZGÜRCE NEFES ALACAĞIMIZ günleri özledik. Maske, yakın zamanda hayatımızdan çıkmış olacak. COVİD-19 aşı çalışmalarında büyük ilerlemeler var. Sonucu bekleyelim. Evimizin dışında, başkalarıyla olduğumuz her yerde maskemizi kuralına uygun şekilde takalım. Sabrınız için: Sağ olun." açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanı tarafından atılan tweet'i hemen yukarı bölümde resim olarak sizler için paylaştık.

Aşı Bulunabilir

Şu anda dünyanın pek çok ülkesinde aşıya yönelik çalışmalar yapılırken pek çok firma aşıyı bulmaya yakın olduğunu hatta bir firma yüzde 90 koruyucu etki ile bulduklarını dahi söyledi. Buna göre Türkiye'de pek çok firma ve üniversite aşıya yönelik çalışırken özellikle Ankara ve Kayseri'de aşıyı bulma konusunda büyük çaba sarf ederken deneyler şu anda hayvanlar üzerinde yapılmakta ve başarılı olduğu görülmektedir. İnsan deneylerine adım adım geçiliyor ve tetkitler, raporlar, bireydeki vücut fonksiyonları saniye saniye kayıt ediliyor.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz tarafından da korona virüs ile mücadele kapsamında resmi olarak "Bir ülkenin aşısı iyi, diğeri kötü tartışmaları çok anlamsız. Biz, her iki aşı çalışmasına da dahil olduk. Herhangi bir yan etkiyle karşılaşmadık. Her aşının avantajları dezavantajları var. Önemli olan etkinlik ve güvenlik sonuçları. Dolayısıyla bir aşı mükemmel, öteki kötü demek çok yersiz. Klinik çalışmalardaki etkinliği çıktıktan sonra her aşı kullanılabilir. Araştırmalara dair sonuçlar da şeffaf bir şekilde paylaşılıyor. Zaten böyle bir salgında tek bir aşıyı bütün ülkeye yapabilme şansınız olmaz. Onun için çeşit çeşit aşılarımızın olması lazım" açıklamasını yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 12:35
YORUM EKLE