Sağlık Bakanı Yerli Korona Aşısı İçin Tarih Verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca korona virüsü için geliştirilen yerli aşıya yönelik tarih verdi.

Sağlık Bakanı Yerli Korona Aşısı İçin Tarih Verdi

Türkiye bilindiği üzere uzun süredir korona virüsü ile mcüadele kapsamında aşı üretmeye çalışmaktadır. Pek çok üniversite ve sağlık kuruluşu çalışmalarına devam ederken bazı şirketler ve üniversiteler hayvan deneylerinin ardından insan deneylerine başladı. Buna göre yerli aşı çıkacak mı, yerli aşı ne zaman çıkar soruları gelmeye devam ederken Sağlık Bakanından yerli korona virüsüne yönelik tarih açıklaması geldi. Peki korona virüsü aşısı ne zaman çıkacak?

Sağlık Bakanı Tarih Verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama ile yerli korona virüsü aşısının Nisan ayına ancak hazır olabileceğini duyurdu. Şu anda resmi olarak bu tarih onaylanmış değil ancak Nisan ayına Türkiye'nin de yerli korona virüsü aşısını çıkartması bekleniyor.

Çinden Aşı Alınacak

Çin tarafından üretilen etkili korona virüsü aşısı bilindiği üzere Türkiye'de de kullanılacak. Bu konu hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi olarak "Çin aşısı için de Aralık ayında 10 milyon aşı alabileceğiz Ocak ayında da böyle olacak bu sayı 2 katına çıkabilir bir iki gün içinde sözleşmeler imzalanacak." açıklamasında bulundu. Buna göre Çinden önümüzdeki ay 10 milyon aşı alınacak ve hastalar için kullanılacak.

Öte yandan Pfizer aşısına yönelikte değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ruhsatın Aralık ayında bu firmaya verilme olasılığının düşük olacağı verilmiş olsa bile Türkiye'ye 1 milyon doz gönderileceğini belirterek yıl içinde dozun 25 milyona yükseltilmesine yönelik görüşmelerin sürdüğünü duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2020, 23:53
YORUM EKLE