Sağlık Bakanı Koca Koronovirüs ile İlgili Önemli Uyarılarda Bulundu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın mensuplarına bazı açıklamalar yaptı. Açıklamalarında koronovirüs'e yakalanmamak için bazı tedbirleri açıkladı. Önemli açıklamalardan bazıları dış ülkelere seyahat edenler içi!

Sağlık Bakanı Koca Koronovirüs ile İlgili Önemli Uyarılarda Bulundu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son dönemde Koronovirüs'ün artarak devam eden vakaların ülkemizde yaşanmaması için bazı tedbirleri açıkladı. Buna göre Bakan Koca'nın yaptığı önemli açıklamaların bir kısmı dış ülkelere ziyaret edenler için oldu.

Bakan Koca Çin, Güney Kore, iran ve Irak ülkelerine ziyaret etmiş olanların raporlu olabileceğini ifade etti. Buna göre evlerinde raporlu olarak geçirmelerini istedi. Diğer yandan ülkemizde koronovirüs yaşandı mı soruları çokça sorgulamaya devam ederken bakan Koca bugüne kadar herhangi bir vakaya rastlanmadığını ifade etti.

Bilim Kurulu tarafından yapılan toplantıların ardından yapılan açıklamalarda COVID-19 virüsü nedeniyle İran, İtalya, Çin ülkelerine Güney Kora ile Irak'a uçuşların cumartesi gününden itibaren durdurulduğunu açıkladı. Şuanda koronoviriüsü 68 ülkede görüldüğü açıklandı. Bu ülkelerde toplam vaka 89.211 olarak açıklandı. Ölüm sayısı ise 3040 olduğu belirtildi. İyileşme oranlarında da artışlar var. Vakalardan 45 bin kişi iyileştiği ifade edildi.

VİRÜS TAŞIYANLAR OLABİLİR!

Bakan Koca uyarı ve açıklamalarında sınır bölgelerindeki tedbirlerin arttığını ifade etti. Sınıra gelmeyen isteyen vatandaşların muayeneleri yapılarak bir hastalık bulgusu olmadığından emin olmak için bazı tedbirlerin alındığını ifade etti. Bakan Koca açıklamasında belirtilen 5 ülkeye ziyaret edenler için mümkün mertebe 14 gün evde geçirmeleri gerektiğini ifade etti. Seyahat eden kişilerin bulaştırıcılığının yüksek olduğunu ifade etti. Karantina olarak görülen ülkelerden gelenlerin 14 gün boyunca kalabalık ortamlara girmemeleri konusunda da uyarılarda bulundu. Ayrıca Sağlık Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamalarda 14 gün raporlu sayılabileceği ile ilgili yapılan çalışmanın bugün sağlık kuruluşlarına gönderileceğini açıkladı

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 17:47
YORUM EKLE