Ramazan İçin Sağlık Bakanlığı Tavsiyelerde Bulundu

Bu yıl da Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi nedeni ile Sağlık Bakanlığı’ndan oruç tutacaklara öneriler geldi. Sağlık Bakanlığı yayınladığı uyarılarda sahur ve iftar menüleri konusunda daha dikkatli seçimler yapılması gerektiğini belirtti. İşte ayrıntılar…

Ramazan İçin Sağlık Bakanlığı Tavsiyelerde Bulundu

Ramazan İçin Sağlık Bakanlığı Tavsiyelerde Bulundu

Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığı yazılı bir açıklama yaparak, yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 3 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerektiğine dikkat çekti. Oruç tutan kişilerin sahura kalkmamaları ya da sahurda sadece su içmeleri durumunda kişinin sağlığının zarar göreceğinin belirtildiği yazıda bu beslenme tarzı yaklaşık 15-16 saat olan açlığı 20 saate kadar çıkarrtmaktadır ifadeleri kullanıldı. Bunun da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olduğu ifade edildi. Eğer kişi sahurda ağır yemekler yerse gece metabolizma hızı düştüğü için yemeklerin yağa dönüşme hızı ve kilo alma riski arttığından dolayı mutlaka dikkat edilmeli denildi.

Sahur menüsü hakkında da önerilerde bulunan Sağlık Bakanlığı, sahur öğününde kahvaltı yapılabileceğini ya da zeytinyağlı yemekler ve çorba, yoğurt gibi hafif şeylerin tercih edilebileceğini söyledi. Eğer gün içinde aşıı acıkma sorununuz varsa sahur öğününde acıkmanızı geciktirecek nohut, fasulye, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tüketebilirsiniz. Ancak bu öğünde mutlaka tuzlı, aşırı yağlı ve hamur işlerinden uzak durmasının uygun olacağı vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı’nın Ramazan ayında sıvı tüketimine de dikkat çektiği açıklamada sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı arttığı ve metabolizmanın bu yeni duruma uyum sağlamaya çalıştığı ifade edildi. Ramazan ayında gün içerisinde su tüketilemeyeceği için kişilerin sahurda ve akşamları vücudun ihtiyacı olan sıvıyı su ve meyve suyu ile karşılaması gerektiği belirtildi. Çok sıcak havalarda aşırı beden hareketi yapılması durumunda vücuttan su ve tuz kaybının daha da arttığı ve bu gibi durumlarda da tuzlu ayran içilmesi önerildiği gerektiği ifade edildi. Çocuklar için de önerilerde bulunan Sağlık Bakanlığı, çocuklar sıvı-elektrolit dengesine daha duyarlı oldukları için çok daha dikkatli ve tedbirli davranılması gerektiği konusunda aileleri uyardı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE