PCR testi fiyatları ne kadar?

Koronavirüs süreci ile büyük bir talebin olduğu PCR testi fiyatları ne kadar? İşte PCR testi fiyatları ve ücretsiz PCR testi imkanı…

PCR testi fiyatları ne kadar?

Türkiye'de korona virüs ile mücadelede her geçen gün farklı önlemler ve artan kurallar ile süreç devam ediyor. Koronavirüs konusunda kişilere yönelik yapılan kontrollerde ise en önemli detay yapılan PCR testleri. PCR testi ile kişide virüs olup olmadığı net bir şekilde ortaya konulabiliyor.

Memur ve TSK mensuplarına zorunlu!

Türk Silahlı Kuvvetler personelleri ve kamu kurumlarında görev yapan kişilere yönelik testlerde oldukça sıkı bir kontrol söz konusu. Yapılan duyuruda bu görevlerde bulunan vatandaşların test yaptırması zorunlu kılınırken, Türkiye genelindeki milyonlarca vatandaş için de yeni bir test süreci başlatıldı. En çok merak edilen detay ise ücretsiz PCR testinin yapılıp yapılmadığı.

PCR testinin hedefi ne?

PCR testlerinin temel hedefi virüsü taşıyan kişilerin tespit edilmesi. Bu nedenle yapılan testler ile birlikte büyük bir doğruluk oranında virüsün olduğu ya da olmadığı belirlenebiliyor. Üstelik Türkiye'de sadece kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar değil, Türkiye'ye giriş çıkış yapacaklar için de bu testlerin yapılması zorunlu. Özellikle yurt dışına çıkacak vatandaşlarda PCR testlerinin ücretli bir şekilde karşılanması gerekiyor ve uçak bileti ya da benzer yurt dışına çıkış durumunu gösterecek belge ile yetkili laboratuvarları müracaat etmek yeterli.

PCR testi nerelerde yapılıyor?

Yetkili laboratuvar listesi sağlık bakanlığı internet sitesi üzerinden paylaşıldığından dolayı başvurulacak olan laboratuvarın listede yer aldığından emin olunması gerekiyor. Türkiye genelinde nerede yapılırsa yapılsın, PCR testi ücreti 110 lira. Ancak Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ya da Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev alan kişilerin mevcut testleri ya da yurt dışına çıkma gibi durumlarındaki izlenecek prosedürlerde herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Bu nedenle ücretsiz test imkanından sadece kamu çalışanları ya da silahlı kuvvetler personelleri yararlanabilecek. Bunun dışındaki tüm vatandaşların PCR testi için ücretsiz bir imkanı bulunmuyor. 110 TL üzerinden yapılacak ödemeler ile birlikte kişilerin testi yaptırarak bu test sonucuna göre işlerine devam etmesi mümkün.

YORUM EKLE