Muş'ta Çıkan Su Taşı Dakikada Eritiyor! İnceleyeme Alındı!

Muş'ta köylülerin yer altından çıkardığı su taşı eritmesi şaşkınlığa neden oldu. Böbrek taşına faydasını düşünenler suya rağbet gösterdi. Muş Üniversitesi suyu incelemeye aldı.

Muş'ta Çıkan Su Taşı Dakikada Eritiyor! İnceleyeme Alındı!

Muş ili Gümüşali Köyünde yer altından çıkan bir suyun ilginç özellikleri görenleri hayrete düşürdü. İl merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan köyde, yerin altından çıkartan suya çevre illerden ilçelerden yoğun bir ilgi gösterildiği aktarılıyor.

Muş Alparslan Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından da suyu inceleme altına aldı. Yapılan araştırma ve çalışma neticesinde sağlığa faydalı olup olmadığı konusunda bir açıklama yapılacağını öncelikle aktarmak istiyoruz.  Muş'ta çıkan suyun özelliklerine gelince; köylerin yer altından çıkardığı su içine atan taşları 1-2 dakikada eritiyor. Bu sebeple vatandaşlar böbrek taşlarını iyi geldiği öne sürerek ve ilgi gösteriyor ve farklı yerleşim yerlerinden gelen kişiler sudan şifa arıyor.

SU İNCLEMEYE ALINDI;

Muş Üniversitesi Araştırma Merkezi müdürü Dr. İskender Dölek  yaptığı açıklamalarda; suyu fazla tüketilmemeli konusunda uyarılarda bulundu. Öğretim Üyesi İskender Dölek yaptığı açıklamalarda; gözlemlerin su içerisinde demir bileşenleri ve gaz bileşenleri vesair barındırabileceğini ifade etti. Muhtemelen suyun fay hatlarının takip ederek aşağı doğru indiğini tahmin ettiklerini ifade etti. Sudan numune aldığını ve analiz sonucunda gerekli muhteviyatında belli olacağı aktarıldı. İçeriğin henüz belli olmadığını, hatta suyun zararlı bile olabileceğini aktaran Dölek her içeriği belli olmayan sularda şifa aramak da aşırı şekilde tüketmek insan sağlığını tehlikeye atar dedi.  Muhtemelen suyun içerisine gaz bileşenlerde olan bir maden suyu olabileceğini düşünüyoruz dedi. Su ile dolu bir bardakta yapılan deneylerde taş parçalarını içine atıldığında 10 dakika sonra taşın parçaya ayrıldığını diğer bir deneyde de neredeyse taşın kum haline geldiğini gözlemledik dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2020, 19:05
YORUM EKLE