Maskeyi Katlayıp Cebine Koyanlara Kötü Haber! Bu Detaya Dikkat!

Maske kullanımında doğru bilinen yanlışları aktaran Ecza Odası Başkanının açıklamalarını haberimizde aktarıyoruz. Maskeyi katlayıp cebine koyanlar dikkatle yazımızı okumalılar. İşte açıklama!

Maskeyi Katlayıp Cebine Koyanlara Kötü Haber! Bu Detaya Dikkat!

Maskeyi cebinde taşıyanlara Kötü haber!

Sağlık Bakanlığı tavsiye kararı ile İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan Genelgeye göre Türkiye genelinde koronavirüs tedbirleri devam ediyor. Pandemi sürecinde 81 il genelinde meskenler dışında tüm her yerde maske zorunluluğu getirildi. Sağlık Bakanlığı maskeyi doğru kullanma konusunda sık sık uyarılarda bulunuyor. Bu uyarıların bir tanesi de maskenin tek kullanımlık olması, ağız ve burnu tamamen kapatacak şekilde takılmasıdır. Antalya Eczacılar Odasından maske konusunda önemli bir uyarı geldi. İşte detayları;

MASKE KULLANIMINDA YAPILAN HATALAR;

Antalya Eczacılar Odası Başkanı Ertekin açıklamasında maskeyi çıkartıp cebe koyanları uyardı. Bir çok vatandaş maskenin kullanımı konusunda yaptığı hatalardan bir tanesi de tek kullanımlık maskeleri dezenfekte etmeye çalışarak kullanmaya çalışmak oluyor. Maskelerin doğru kullanımında yapılan hatalardan diğer bir husus ise katlayıp cebe koymak oluyor. Mehmet Ertekin açıklamasında; katlanarak cebe maske koyulmamalı dedi. Artık maskenin kullanımın ardından çöp değil tıbbi atık olduğunu aktardı. 1 maskenin İki saatin üzerinde maske kullanılmaması gerektiğini ifade etti.

Maskeler tek kullanımlıktır. "Maskelerin herhangi bir yöntemle dezenfekte edilmeye çalışılması, cerrahi maskelerin fiziksel bütünlüğünü ve kumaş yapısını, diğer maskelerin de ilave olarak filtre yapılarını da bozarak işlevsiz hale getirebilir."

2 saatten fazla kulllanılmamalı; "Temiz bir elle, temiz kullandığımızı düşünürsek, yaklaşık iki saatin üzerinde bir maskeyi kullanmamız gerekir. Bunu yenilememiz lazım. Çünkü konuşuyoruz, nefes alıp veriyoruz, o esnada maske artık ıslanmaya başlıyor, o maske artık kullanımını tamamlamış oluyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2020, 23:57
YORUM EKLE