Lise ya da Üniversite Mezunu 2 Yıl GSS'den Muaf Oluyor Mu?

Liseyi ya da üniversiteyi bitiren gençler iki yıl boyunca genel sağlık sigortasından muaf oluyor mu, yoksa GSS primi ödemesi mi gerekiyor?

Lise ya da Üniversite Mezunu 2 Yıl GSS'den Muaf Oluyor Mu?

Ülkemizde lise ya da üniversiteyi bitiren gençler bilindiği üzere önceden genel sağlık sigortası GSS ödemesi gerçekleştirmekteydi. Ancak hem eğitim alırken hemde GSS borcu ödeme gibi zorluklar çıktığından dolayı düzenlemeye gidildi ve gençlere kolaylıklar sağlandı. Peki şu anda liseyi bitiren ya da üniversiteyi bitiren kişi hemen genel sağlık sigortası ödemesi gerekiyor mu? Yoksa 2 yıl boyunca sigorta ödemekten muaf mı oluyor? Muaf olup olunmadığının kontrol edilebileceği bir sistem var mıdır?

2 Yıl Muaf Olunuyor!

Lise ya da üniversite fark etmeksizin mezun olan gençler mezun olma tarihlerinden başlayarak takip eden 2 yıl boyunca genel sağlık sigortası GSS'den muaf olmakta ve ebeveynlerinin sağlık sigorta imkanlarından yararlanabilmektedir.

Yaş Şartı Unutulmamalıdır

Lise ya da üniversiteden mezun olanlara GSS için kolaylık sağlandı ancak yaş şartı da unutulmamalıdır. Liseyi bitiren kişiler 20 yaşına kadar ve üniversiteyi bitiren kişiler ise 25 yaşına kadar GSS'den muaf tutulacaktır. Yani üniversiteyi 25 yaşında bitirmiiş ya da 26 yaşında bitirmiş bir kişi GSS ödemesine mezuniyet tarihinden itibaren başlaması gerekecek olup bu kişilere muafiyet sağlanamayacaktır. 2021 yılı için genel sağlık sigortası primi 100 TL bantlarında olup her sene belirli oranlarda zamlar gelmektedir. Önümüzdeki sene bu rakamın 110 TL - 120 TL civarında bir rakamda olması ön görülmektedir.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2021, 11:12
YORUM EKLE