Koronavirüste Siperlik Koruyucuların Etkisi Yok Araştırması Şaşırttı!

Japonyada yapılan araştırmada siperliklerin koronavirüste bir koruyuculuğunun olmadığı konusunda bir araştırma geldi. Bu konuda siperlik koruyor mu sorusunun cevabı haberde

Koronavirüste Siperlik Koruyucuların Etkisi Yok Araştırması Şaşırttı!

Koronavirüs salgının ilk çıktığı 2020 Mart ayında en çok tartışılan konuların başında maskeyi kimler kullanmalı, maske koronavirüsten korur mu soruları uzmanlarda dahil pek çok farklı görüş dile getirildi. İlk etapta sadece hastaların kullanmasının tavsiye edildiği maskeler için tüm dünya genelinde zorunlu kullanımlarından bir tanesi haline geldi. Bu kez tartışma konusu siperlikler için geldi. Japonya'da yapılan bir araştırma sonuçları şu şekilde açıklandı.

SİPERLİK KORONAVİRÜSTEN KORUYORMU?

Yüz siperlikleri için Japonya'da bir araştırma konusu herkesi şaşırttı. Araştırma sonucunda siperliklerin hiç bir koruyuculuğunun olmadığı ifade edildi. Bu araştırma sonrasında Türkiye'de uzmanlar konuyu yeniden ele aldılar. Uzman görüşlere göre yüz siperliği tek başına kullanılmamalı. Maskenin tam ve kuralına göre takılmasının ardından ek önlem olarak yüz siperliği tavsiye edildi. Sadece yüz siperliği korumuyor denildi. 

Siperlik covid-19'un maske takmak istemeyenlerin kullanması tavsiye edilmiyor. Bunun hiç bir koruyuculuğunun olmadığı çünkü nefes yolu ile bulaşan damlacıkların maskesiz durumda siperlikte olsa bulaş riski görülüyor. 50 mikro metreden fazla damlacıkları geçirdiği ifade edildi. Yüz siperliği göze ve maske dışında bulunan yerlere damlacık bulaşmasını önlediği ifade ediliyor.

İŞİN OLSA

YORUM EKLE