Koronavirüs İkinci Kez Bulaşıyor Mu? Sağlık Bakanı Açıklamıştı

Koronavirüs covid-19 bulaşan bir kişiye ikinci kez bulaşıyor mu? Herkes hastalığı kaç kere atlatacak?

Koronavirüs İkinci Kez Bulaşıyor Mu? Sağlık Bakanı Açıklamıştı

Dünya Sağlık Örgütünün tüm ülkeler ile irtibat halinde olduğu tehlikeli virüs olarak bilinen covid-19 Kasım ayı tibari ile bir çok ülkede ikinci dalgaya girdi. Öyle ki ülkeler yeni önlemler almaya devam ederken hastalığı geçiren, bulaşan ya da atlatan kişiler korona virüs ikinci kez bulaşıyor mu, covid-19 ikinci kez bulaşıyor mu diye sorular sormaktadır. Peki bunun net yanıtı nedir?

Sağlık Bakanı Açıklamıştı

Eylül ayının ilk haftasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu konuya değinerek henüz kayıtlarda ikinci kez virüsün bulaştığı kişinin olmadığı ancak bu durumun virüsün ikinci kez bulaşmayacağı anlamına gelmediğini belirtmişti. Yani Eylül ayına kadar olan sürede Türkiye'de böyle bir durum görülmedi. Peki Avrupa'da durumlar nedir?

Avrupada İkinci Kez Geçirenler Var

Avrupalı bilim insanlarından gelen açıklamalara göre bazı kişilerin virüs testlerinin pozitiften negatife döndüğü ve aradan geçen zaman sırasında virüsün tekrar bulaştığı ve testin yeniden pozitif çıktığı bazı kişilerin olduğu belirtiliyor. Buna göre sayı şu an için kabarık değil ancak azda olsa ikinci kez bu hastalığı geçirenler bulunmaktadır. Virüsü insan vücudundaki hafıza hücreleri tanıdığı için aynı virüs yeniden bulaştığında çok hızlı bir şekilde antikor üretimi yapılıyor ve virüs daha kısa sürede yeniliyor bu sebepten dolayı virüs ikinci kez bulaştığında birey anlamıyor olabilir.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020, 17:44
YORUM EKLE