Koronavirüs'e İyi Geldiği Söylenen Favipiravir Nedir? Japonya ve Çin Sağlık Bakanlığından Açıklama!

Koronavirüs'e karşı aşı çalışmaları devam ederken, sıtma hastalığı tedavisinde kullanılan Favipiravir için ülkemizdeki yoğun bakım hastalarının tedavisinde kullanıldığı ifade edildi. Favipiravir nedir? Etken maddesi

Koronavirüs'e İyi Geldiği Söylenen Favipiravir Nedir? Japonya ve Çin Sağlık Bakanlığından Açıklama!

Pandemi salgınına karşı aşı çalışmaları dünya çapında devam ediyor. Ülkemizde iki üniversite Profesörü tarafından virüsün izole edildiği müjdesini Sağlık bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı.

KORONA HASTALARINDA FAYDA ETTİ;

Koronavirüs’ün tedavi aşamasında Çin’li yetkilerin yaptığı açıklamalar sonrasında favipiravir isimli ilaca yöneldi. Bu bağlamda bir çok ülkede Yoğun bakım hastalarına tedavide kullanıldığı belirtiliyor.

Japon basını Çarşamba günü açıklamalarında Çin’deki sağlık yetkililerin favipiravir isimli ilacı tedavide etkili olarak kullandıklarını ifade ettiler. Çin Bilim ve Sağlık Bakanlığı tarafından ilacın 340 hasta üzerinde klinik çalışmalar sonucunda cesaret edici sonuçlar elde ettiklerini ifade etti. Ardı ardına yapılan açıklamalardan tedavi süresi 11 günden 4 güne düşürdüğü ifade edildi.

Japonya Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamalarda ilacın semptomları daha ağır olan kişiler için etkili olmadığı öne sürüldü. Mainichi Shimbun, 70-80 kişi üzerinde yaptığı etkileri paylaştı. İlacın etkili olduğun gördük dedi.

Favipiravir nedir etken maddeleri neler?

Covıd-10 virüsüne karşı kullanılan ilaç Avigan, T705 olarakta biliniyor. Japonya’da RNA virüsüne karşı geliştirildi. Antiviral bir ilaç olarak kullanıyor. Bilim Kurulu Üyesi Dr. Özlü yaptığı açıklamalarda Hastalık karşısında bizi daha güçlü bir duruma getiriyor. Ancak bu ilaçlar sadece ağır hastalarda kullanılacak.  Dedi. Ayrıca sosyal medyada Coronaya karşı iyi geldiği iddia edilen ilaçlara dikkat edilmesi gerektiği uyarısı da yapıldı. Koronavirüs tedavisinin tamamen doktor kontrolünde yapıldığını ve hastaya büyük bir risk taşıdığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 18:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
selver madan
selver madan - 3 yıl Önce

Kredi