Koronavirüs Aşısı Orucu Bozar Mı? Diyanet Açıklama Yaptı Mı?

Çin ve Almanya'da gelen Sinovac ile BionTech aşıları orucu bozar mı? Diyanet oruç hakkında açıklama yaptı mı?

Koronavirüs Aşısı Orucu Bozar Mı? Diyanet Açıklama Yaptı Mı?

Türkiye'de Sağlık Bakanlığının son verilerine göre 16 milyondan kişi aşı oldu. Her gün elde var olan aşılara göre aşılamalar devam etmekte olup şu anda ülkenin hedeflenen yüzde 30'luk kesimi aşılandı. Ancak kalan yüzde 70'lik kesim için aşılama çalışmaları tüm ülkelerde olduğu gibi tedarik sıkıntıları nedeninden dolayı tamamlanmadı ve her gün tamamlanmaya devam ediyor. Peki korona virüs aşıları orucu bozar mı? Ramazan aylarında korona virüs aşıları yapılmaya devam edecek mi?

Virüs Aşısı Orucu Bozar Mı?

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından resmi internet sitesinde konu hakkında şu açıklama bulunuyor "Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz. Tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyorlar ve oruç tutmalarına da başka bir engel bulunmuyorsa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkâna sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir." Konu hakkında henüz Diyanet İşleri Başkanından resmi bir duyuru yapmadı. Büyük ihtimalle Ramazan ayının başlamasına bir kaç gün kala ya da bir hafta kala bu konunun araştırılmasının sona erdirilmesi ardından resmi bir açıklamanın gelmesi beklenmektedir.

İftardan Sonra Aşılama Mevcut

Şuanda hastanalerde genel olarak sabah saat 09.00 itibari ile aşılanmalar başlanmakta olup gece 24.00'a kadar aşılama devam etmektedir. Yani vatandaşlar iftardan sonra da en yakın sağlık kuruluşuna giderek aşılamasını yaptırabilir. Diyanet İşlerinden de konu hakkında resmi bilgi geldiğinde eğer orucu bozmayacağı kesin olarak söylenirse vatandaşlar gün içerisinde istediği saatte de aşılamasını yaptırabilecektir.

YORUM EKLE