Koronavirüs Aşı Fiyatı Açıklandı! Dağıtım İçin İlk İmzalar Atıldı!

Koronovis aşısının fiyatı nedir? Oxford Üniversitesi tarafından yapılan aşının Astra zenica tarafından yapılacağı belli oldu. Geçtiğimiz günlerde ilk tedarik anlaşmasını imzaladı ve resmen açıklandı koronavirüs aşısının ilk dozu ne kadar olacak koronavirüs aşısı fiyatı belli oldu.

Koronavirüs Aşı Fiyatı Açıklandı! Dağıtım İçin İlk İmzalar Atıldı!

Koronovis aşısının fiyatı belli oldu. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan aşının dağıtıma İngiliz firması Astra zenica tarafından yapılacağı belli oldu. Çin menşeli firmanın geçtiğimiz günlerde ilk tedarik anlaşmasını imzaladı ve resmen açıklandı. Koronavirüs aşısının ilk dozu ne kadar olacak ve koronavirüs aşısı fiyatı belli oldu. tüm detaylar şu şekilde..

İlk olarak Çin'in Vuhan kentinde salgın hızla tüm dünyaya yayıldı. ABD, İngiltere İspanya, İtalya, İran ve pek çok dünya ülkesi yeni tip koronavirüs covid-19 salgını nedeniyle zor bir dönem geçirdi. Bazı uzmanlar tarafından aktarılan yaz aylarında vakaların düşeceği ve virüsün enfekte ihtimalin yaz ayında daha düşük görüşleri doğruyu yansıtmadığı ortaya çıktı. Türkiye'de 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle yeni normalleşme adımları başladı. 1 Ağustos itibariyle Bin rakamların Üzerine çıkması Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyelerini yetkilerini yeni tedbirler konusunda uyarlar geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Kurban Bayramı ve tatilde ortaya çıkan manzaraları kaygı verici olduğunu ifade etti. Virüsün yayılma hızının önüne geçmek için en önemli unsur aşının çıkartılarak tüm dünya ülkelerinde uygulanmaya başlaması olacak. Bu sebeple birçok üniversite aşı çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor. Türkiye'de ve dünyada yapılan denemeler sonucu ilaçının kim tarafından geliştirilerek dağıtılacağı merak konusu oldu.

KORAVİRÜS AŞI FİYATI AÇIKLANDI!

Türkiye aşıya yerli ve milli bir bakış açısıyla Üniversitelere destekleme projeleri açıkladı. Dünya ülkelerindeki açıklamalara göre; Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen ve dağıtımı için hazırlıklar yapılan ilacın fiyatı belli oldu.  Shenzhen Kangtai, AZD122  ismindeki ilacın dağıtımı için imzalar atıldı. Çinli şirketin dağıtım fiyatı 20 ile 25 TL (2,5 Euro) olacak. Fiyatı açıklanan Covid-19 aşısının ilk aşamada 2.1 milyar doz dağıtılacak. Yılda en az 1 milyon doz üretim hedefi konuldu. Üniversite yetkilileri tarafından 26 denekte deneyler devam ediyor. Şu ana kadar aşı resmi olarak onaylamazsa da dünya ülkelerinde en umut verici aşı Oxford Üniversitesi tarafından geliştirildiği ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2020, 14:45
YORUM EKLE