Koronada Genç Vakalar Arttı! Prof. Dr. Mehmet Ceylan Uyardı!

Koronavirüs vakalarında yaş ortalaması düştü. Dünya genelinde ve Türkiye'deki vaka sayılarında ağırlıklı 65 yaş sütündeki enfekte oranları daha düşük yaşlara geriledi. Prof. Dr. Mehmet Celyan'dan önemli uyarı!

Koronada Genç Vakalar Arttı! Prof. Dr. Mehmet Ceylan Uyardı!

Hem Kendiniz İçin Hem de Sevdikleriniz İçin Tedbir Alın!

Günümüzde yaşanılan Covid-19 salgın hastalık nedeni ile tüm Dünya küresel bir salgın ile mücadele ediyor. Konu ile ilgili Prof. Dr. Mehmet Ceylan “Corona virüsü yaş ayırt etmiyor. Gençler, başta maske olmak üzere tüm koruyucu tedbirleri almalı. Kalabalıklara girmemeliler ve sosyal mesafeyi de korumalılar” şeklinde duyuruda bulundu. Diğer ülkelere göre Türkiye salgın hastalığın başlangıcında  sıkı tedbirler aldığı için ölüm oranlarının düşük olduğu gözlenmiştir. Ancak salgın git gide artış gösteriyor. Bu doğrultuda virüs sadece yaşlıları değil, gençleri ve çocukları da hedef alıyor. Maske ve sosyal mesafe bu süreçte çok önemlidir. Ellerin sürekli olarak dezenfekte edilmesi, kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Ancak normalleşme sürecinin ardından insanlar bu durumu dikkate almamaya başladı. Bu nedenle sokağa maskesiz çıkanlara para cezası uygulaması getirildi.

Konu ile ilgili Prof. Dr. Mehmet Ceylan da  düşüncelerini dile getirdi. Ceylan, "hem kamu hem de özel sektörde mesai yapan çalışanların saatleri kademelendirilmeli, toplantılar belirli kişi sayısında yapılmalı, 65 yaş üstü için yapılan uygulamalar yetersiz olduğu için farklı stratejiler geliştirilmeli, şehirlerarası ulaşım kontrol altında tutulmalı, Covid-19 test stratejisi değiştirilmeli, sağlık alanında hizmet veren personellerin hepsi taramadan geçirilmeli" gibi şekilde açıklamada bulundu. Bu süreçte her ilin ve ilçenin mahalle muhtarları uyarılar yapmalıdır. Aynı zamanda imamlar da camilerden anons etmelidir. Devamlı yapılan uyarılar ile insanların bilinç altına girmek daha kolay olur. Maske, mesafe ve kişisel temizliğin önemi insanlara anlatılmalıdır.

YORUM EKLE