Korona virüs aşısı Türkiye’de ne aşamada? Aşı ne zaman çıkacak?

TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü tarafından yapılan yeni açıklama ile virüs aşısı ile ilgili son detaylar paylaşıldı.

Korona virüs aşısı Türkiye’de ne aşamada? Aşı ne zaman çıkacak?

Türkiye'de koronavirüs ile ilgili çalışmalar virüsün ilk gününden itibaren aralıksız devam ediyor. Bu konuda çalışmalarını yoğunlaştığı yer ise Gebze. Gebze'de bulunan TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü'nde Kovid-19 Türkiye Platformu, aşı çalışmalarında şu ana kadar önemli bir aşamayı geride bırakırken yapılan yeni açıklamalarda son durum hakkında bilgiler paylaşıldı. Açıklamalar Tübitak Başkanı Profesör Dr. Hasan Mandal tarafından yapıldı.

Aşı çalışmalarında son durum ne?

Türkiye'deki aşı çalışmalarının Mart ayı itibariyle başladığını belirten Profesör Doktor Hasan Mandal, ilaç ve aşı çalışmaları üzerinde son verilerin Mayıs ayı itibariyle paylaşıldığını belirtti. Mart ayında başlayan aşı çalışmalarında 5 yıllık bir sürenin öngörüldüğünü özellikle vurgulayan Profesör Doktor, sokağa çıkma kısıtlaması bulunduğu günlerde dahi çalışmaların aralıksız ve yoğun bir şekilde devam ettiğini aktardı. Şu ana kadar yapılan çalışmalar doğrultusunda özellikle aşı için ikinci aşamaya geçildiğini vurgulayan Profesör Dr. Mandal klinik aşama için başvurunun yapıldığını belirtti. Bu süreç için Ekim ayının öngörüldüğünü belirten ve bu tarih itibariyle aşı üretiminin başlayacağını söyleyen Profesör Doktor, aşıların üretiminin ardından ise insanlar üzerinde denemelerin Türkiye dahilinde başlayacağını ifade etti.

“Türkiye'de bu altyapı var”

Koronavirüs ile mücadelede Türkiye gibi pek çok ülke çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürürken Profesör Doktor yaptığı açıklamasında, Türkiye'deki imkanlara değindi. Sadece teknik olarak altyapının değil, yetişkin tıp insanlarının bulunduğunu da özellikle vurgulayan Profesör Mandal, yapılacak çalışmaların kısa süre içerisinde olumlu bir sonuç vereceğini düşündüklerini aktardı.

Açıklamalara göre Türkiye'de 8'i aşı, 10’u ise tedavi ilaç olmak üzere 18 farklı proje üzerinde çalışmalar sürdürülüyor. İlaç projesi kapsamında 2 üründen bir tanesinin ruhsatlandırıldığı daha önce açıklanırken, önümüzdeki günlerde bu sayıların daha da artması bekleniyor. Aşı çalışmalarındaki temel hedef aşının 2021 yılının ilk ayları itibariyle kullanılabilir duruma getirilmesi.

YORUM EKLE