Kaymakamlık Sınavına Başvuruda Mezuniyet Şartı Değişti!

Kaymakam olabilmek için gerekli olan eğitim şartlarında değişiklik yapıldı. Hangi bölüm mezunları kaymakam olabilir? kaymakam olabilme şartları neler? 4 No'lu Cumhurbaşkanlığı KHK'sı haberimizde.

Kaymakamlık Sınavına Başvuruda Mezuniyet Şartı Değişti!

Kaymakam olabilmek için gerekli olan eğitim şartlarında değişiklik yapıldı. Hangi bölüm mezunları kaymakam olabilir? kaymakam olabilme şartları neler?

Resmi gazete yayımlanan 4 No'lu KHK ile kaymakam olma şartlarında değişiklikler yapıldı. Buna göre daha önce  Hukuk, İktisat, İşletme, Siyasal Bilgiler, İİBF Fakülteleri mezunları kaymakam olabilmekteydi. Yeni değişikliğin ardından kaymakamlık sınavına girebilmek için mezuniyet şartlarına yeni bölümlerde eklendi.

HANGİ BÖLÜM MEZUNLARI KAYMAKAMLIK SINAVINA BAŞVURABİLİR?

15 Temmuz 2018 tarihili 4 No'lu Cumhurbaşkanlığı Kanun Hükmünde Kararnamede 1 No'lu kararnamenin İçişleri Bakanlığı bölümünde 274. maddeden sonra eklenmek üzere 274/A maddesi eklendi. Buna göre eğitim bölümünü ilgilendiren kısım ise şu şekilde;

"En az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve fınans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmaları veya üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları gerekir." Buna göre kaymakamlık sıanvına başvuru yapabilmek için yeni bölümler eklendi. 

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2018, 21:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
ASENA
ASENA - 5 yıl Önce

Sosyal hizmet mezunu adaylar başvuru yapabiliyor mu?

Şerife
Şerife - 5 yıl Önce

Yaş şartı da 36 olsun lütfen sesimizi duyurun

Feyzullah cetindil
Feyzullah cetindil - 5 yıl Önce

Kaymakamlik ve memurluk yas sartlari 40 a cikarilmali yasa takilanlara firsat taninmali emekli olma yasi 65 memurluk icinde 40 yas siniri normal zaten yasi dolduran emeklilige ayrilmiyor buda bizi daha cok madur ediyor sesimizi duyurun lutfen tsk

NUR
NUR - 5 yıl Önce

Okuyorsun yaş şartı çıkıyor atanamıyorsun onca emek boşa çıkıyor artık birileri bu yaş şartı için çözüm bulsun yaş şartı 40 olsun

Hayri
Hayri - 4 yıl Önce

Ben kamu yönetimi mezunuyum başvuru yapabilir miyim yoksa lisansüstü eğitim mi almam gerekiyor

Utku
Utku - 4 yıl Önce

Çeko mezunları başvurabilir mi

OGİB
OGİB @Utku - 4 yıl Önce

Çeko mezunları başvuramıyor anladığım kadarıyla. Peki psikoloji bölümü hangi idare, anayasa, mikro-makro, tr ekonomisi aldı da yeterli görüldü de çeko görülmedi?

Melisa
Melisa - 4 yıl Önce

Siyaset bilimi ve uluslararasi iliskiler mezunuyum. Denklik belgesi almam gerekiyor mu

yeliz
yeliz - 5 yıl Önce

felsefe bölümü mezunu başvuru yapabilirmi