Kalp Yetersizliği Riski Korkutucu Boyuta Ulaştı

Türkiye’de kalp yetersizliği riski korkutucu boyutlara ulaştı. Konu ile ilgili açıklama yapan Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Profesör Doktor Lale Tokgözoğlu 9 milyon kişinin kalp yetersizliği riski taşıdığını belirtti. Bu rakam gelişmiş ülkelere göre düşük olsa da ilerleyen yıllarda durum değişebilir. İşte ayrıntılar...

Kalp Yetersizliği Riski Korkutucu Boyuta Ulaştı

Kalp Yetersizliği Riski Korkutucu Boyuta Ulaştı

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Profesör Doktor Lale Tokgözoğlu, Türkiye'de kalp yetmezliğinin gelişmiş ülkelere göre daha düşük olduğunu, ancak durumun 15-20 yıl içerisinde değişebileceğini dile getirdi.

TKD (Türk Kardiyoloji Derneği) tarafından "Kalp Yetmezliği Farkındalık Günü" dolayısıyla basını çağırarak  basın toplantısı düzenlendi.

Basın Toplantısına , Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Profesör Doktor Lale Tokgözoğlu, Türk Kardiyoloji Derneği Kalp Yetersizliği Çalışma Grubu Başkanı Profesör Doktor Mehmet Birhan Yılmaz, Türk Kardiyoloji Derneği Kalp Yetersizliği Çalışma Grubu Önceki Başkanı Profesör Doktor Yüksel Çavuşoğlu, Türk Kardiyoloji DerneğiF Genel Sekreteri Profesör Doktor Adnan Abacı ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Bekir Keskinkılıç katıldı.

Dernek Başkanı Profesör Doktor Lale Tokgözoğlu, yaptığı konuşmada, Türkiye'de kalp yetersizliği yaş ortalamasının gelişmiş ülkelerden daha düşük olduğunu belirterek, hastalığın 15-20 yıl içinde toplum sağlığını tehdit eden boyutlara ulaşacağını vurguladı.

Tokgözoğlu, Avrupa ülkelerinde 15 milyon, ABD'de 6 milyon, Türkiye'de ise 1,5 milyon kalp yetersizliği hastasının bulunduğunu ifade ederek, "Türkiye nüfusunun yaşlanması sonucu bu rakamın önümüzdeki 10 yıl içinde en az iki üç kat artacağını öngörüyoruz. Bugün için ülkemizde 9 milyon kişi, kalp yetersizliği gelişimi açısından risk altında. Bu kişilerin üçte birinde ise yakın zamanda kalp yetersizliği gelişeceği öngörülüyor" diye konuştu.

Hastalıkta beklenen yaşam süresinin pek çok kanser türünden daha kötü olduğunu anlatan Tokgözoğlu, rahatsızlığın hayat boyu tedavi gereksinimi, sık hastaneye yatma ihtiyacı, komplike ve pahalı cihaz tedavisi uygulamaları nedeniyle de sağlık ekonomisine yüksek maliyetler getirdiğini bildirdi.

Dernek Genel Sekreteri Profesör Doktor Adnan Abacı da kalp yetersizliği hastalarının yüzde 20'sinin ve ileri kalp yetersizliği bulunanların yüzde 50'sinin bir yıl içerisinde kaybedildiğini söyledi.

Abacı, erken tanı ve tedavi ile ölüm oranlarının azaltılmasının amaçlandığını belirtti. Abacı, hastalarda ilaç tedavisine ek olarak yaşam tarzı değişiklikleri, kalp pili tedavisi veya kalp şoklama cihazlarının uygulanmasıyla yaşam kalitesinin düzeltilebildiğini ve ölüm oranlarının düşürülebildiğini kaydetti.

-Başarı için toplum desteği şart

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Bekir Keskinkılıç, her vatandaşa erişebilir sağlık hizmeti anlayışıyla çalışmalarını yürüttüklerini belirtti. Keskinkılıç, bu kapsamda Türk Kardiyoloji Derneği ile birlikte önemli projelere imza attıklarını söyledi.

Keskinkılıç, tütün, alkol kullanımı, obezite ve hareketsiz yaşam tarzının kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorunun temelini oluşturduğuna dikkati çekti.

Tüm çalışmalara karşın hala gençler arasında sigara kullanımının bulunduğunu, sporun insan sağlığına pozitif etkisinin tam olarak algılanamadığını söyleyen Keskinkılıç, risk faktörlerinin azaltılabilmesi için daha fazla çalışma yapılmasının önemini dile getirdi. Keskinkılıç, tedavilerin başarıyla sonuçlanabilmesi için koruyucu faktörlerin uygulamaya geçirilmesinde toplum desteğinin şart olduğunun altını çizdi.

Keskinkılıç, hekim bilgisi dışında tedavi metotlarına kesinlikle başvurulmaması ve kişinin kendisinde farklı bir bulgu hissettiğinde zaman kaybetmeden doktora başvurması gerektiğini ifade etti.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE