Kalp Hastaları Bu Habere Dikkat!

Yaz aylarında kalp hastalarına uzmanlardan hayat kurtaran tüyolar geldi. Özellikle sıcak havalarda kalp hastalarının nelere dikkat etmeleri gerekiyor? Yaz aylarında kalp sağlığı için nasıl beslenmeli. İşte uzman önerileri...

Kalp Hastaları Bu Habere Dikkat!

Yaz aylarında kalp hastalarına uzmanlardan hayat kurtaran tüyolar geldi. Özellikle sıcak havalarda kalp hastalarının nelere dikkat etmeleri gerekiyor? Yaz aylarında kalp sağlığı için nasıl beslenmeli. İşte uzman önerileri...

Uzmanlar kalp hastaları için çok önemli uyarılarda bulundu.Özellikle yaz aylarında artan aşırı sıcaklar kalp hastalarını oldukça tetikliyor.Uzmanlar sıcaktan korunmak ve kalbi sağlama almak için çok hayati önerilerde bulunuyor. Uzmanlar kalbin nasıl beslenmesi gerektiği yönünde çok önemli tüyolarda bulundu.Özellik aşırı sıcaklar karşısında kalbi korumak için yapılması gerek öneriler tek tek sıralandı.Kalp hastası olan kişiler hafif gıdalarla beslenmeli aşırı tuzlu ve yağlı gıdaların tüketimi konusunda kaçınılmalıdır. Güne özellikle az yağlı peynirler, özellikle kan basıncı yüksek ve kalp yetersizliği olan kişilerde önemli olmak kaydıyla tuzdan arındırılmış zeytin ve taze meyvelerden ibaret hafif bir kahvaltıyla başlanmalıdır. Hipertansiyonu ve kalp damar hastalığı olan kişilerin yoğun kafeinli içecek tüketmemeleri tavsiye edilir.  Öğlen ve akşam yemeklerinde ise, yumurta ve tereyağı içeren hamur ürünleri gibi karbonhidrat ağırlıklı beslenme, fast-food, hazır yemekler, yoğun miktarda ve yağlı kırmızı et tüketimi, kremalı ve yağlı tatlılardan kaçınılmalıdır. Ana öğünlerde tercih edilecek ürünler, tahıl ve kepek ekmekleri, sebze çorbaları, balık ve tavuk eti, yağsız sütle yapılan tatlılar, taze sebze ve meyveler, kuru baklagillerden ibaret olmalıdır. Yemek pişirirken haşlama, ızgara, kendi suyunda pişirme tercih edilmelidir. Ana öğünlerin yanında hem sıvı hem de enerji kaybını önlemek amacıyla ara öğünler ihmal edilmemelidir. Ara öğünlerde de yine yeterli miktarda sebze ve meyve tüketilmeli ve sıvı alınmalıdır. Günde ortalama 2 litre su içilmesi oldukça önem taşımaktadır. Kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmeli, şeker hastalarının özellikle meyve suyu tüketimi konusunda kontrollü davranmaları gerekmektedir. Alkol kullanımı olan hastalar, yaz aylarında alkol tüketme konusunda daha da istekli olabilirler. Özellikle çok sıcak ortamlarda alkol alımı ek risk doğurabilir. Bu durumda, alkol almak isteyen hastaların azalmış miktarda ve alkol içeriği düşük olanları tercih etmesi uygun olur. 

Su ve tuz kaybı hayati önemde

Yaz aylarında artan hava sıcaklıkları vücutta ve de dolaşım sisteminde bazı değişikliklere yol açmaktadır. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmaktadır. Kalp damar sisteminde ısı artışına uyum sağlamak amacıyla, kalp atım gücünde azalmanın sonucu olarak doku ve organlarda oksijenlenmede azalma, kalp atım sayısı ve kan basıncında artış / azalma oluşmaktadır. Yaz aylarında özellikle yüksek tansiyon, kalp yetersizliği ve kalp damar olaylarında artış görülmektedir. Bir diğer etksi ise su ve tuz kaybıdır. Özellikle hipertansiyonu nedeniyle kan basıncı düşürücü ilaç alan ya da çoğu kalp hastalarının kullandığı kan basıncını etkileyen ilaçları kullanan kişilerde risk oluşturur.

Baygınlık hissi, halsizlik

Sıcak havalarda kan basıncında oluşabilecek düşmeler, baygınlık, halsizlik gibi yaşam kalitesini etkileyen sorunlara yol açabilirken, özellikle damar hastalığı olanlarda ve kalp yetersizliği olan kişilerde ciddi olaylara da neden olabilir. Bu noktada, hastaların kaybettikleri sıvıyı yerine koymaları, sorun yaşamaları halinde doktoruyla temas kurarak ilaç doz ayarlaması yaptırmaları ve en önemlisi sıcak ortamda çok fazla bulunmamaları oldukça önem taşımaktadır. Kalp yetersizliği olan hastalarda, terlemeyle su ve tuz kaybının yanında ciddi ritm bozukluklarına sebep olabilecek potasyum ve magnezyum gibi bazı minerallerin kaybı da olmaktadır.

 KALP HASTALARINA PROFESYONEL ÖNERİLER

Kalp rahatsızlıkları günümüzde en sık karşılaşılan hastalıklar arasında yer alıyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşan ve stresli bir yaşam biçimi olan kişilerde görülen kalp rahatsızlıklarının risk faktörünü; sigara kullanımı, dengesiz ve sağlıksız beslenme gibi etkenler de artırıyor.

Tükettiğiniz gıdalara dikkat edin

Sağlıklı beslenmek başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere kişileri birçok hastalığa karşı korur. Özellikle kolesterol seviyesini dengede tutacak gıdalar tüketilmeli, kızartma gibi yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Ayrıca katı yağ içeren pasta, kurabiye gibi gıdalar tüketilmemeli ara öğünlerde taze meyveler tercih edilmelidir. Kırmızı et yerine tavuk ve balık gibi beyaz etler tüketilmelidir. Ayrıca tuz tüketimi de dengeli olmalıdır. Katkı maddeli yiyecekler yerine doğal meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.

Aşırı kiloya dikkat

Kalp rahatsızlıkları damarlarda oluşan tıkanma, büzülme ya da daralma sonucunda meydana gelir. Bu değişikliklerin en önemli nedenleri arasında beslenme ve obezite yer alır. Bu nedenle kişilerin ideal kilolarını korumaları gerekir. İdeal kiloyu korumak günlük aktiviteleri rahat bir şekilde gerçekleştirmeye ve hareketli bir hayata yardımcı olurken, yaşam kalitesinin de artmasına yardımcı olur.

Sigaradan uzak durun

Sigara, kalp rahatsızlığı olan kişilerin damarlarının tıkanmasına ve yeninden rahatsızlanmalarına neden olabilir. Bu nedenle özellikle kalp rahatsızlığı geçirmiş kişilerin sigarayı bırakmaları ve sigara içilen ortamlardan uzak durmaları gerekir.

Sıvı alımını ihmal etmeyin

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları arasında yer alan sıvı tüketimine kalp rahatsızlığı olan kişilerde dikkat etmelidirler. Kişilerin günlük alması gereken toplam sıvı miktarı 1.5–2 litre civarındadır. Bu miktara su, çay, kahve, meyve suları, çorbalar, süt ve gazlı içecekler dâhildir.

 Kalp rahatsızlığı var diye egzersizler ihmal edilmemeli

Egzersiz ve düzenli olarak spor yapmakkişilere hem ruhsal, hem de fiziksel anlamda katkılar sağlar. Ancak egzersiz programına başlamadan, yapılan egzersizin miktarını arttırmadan veya tipini değiştirmeden önce doktora danışılmalıdır. Egzersize her zaman ısınma hareketleriyle başlanmalı ve bitirirken tempoyu yavaş yavaş düşürmelidir. Soğuk veya rüzgârlı havada ısınma hareketlerinin dışarı çıkmadan önce yapılması önerilir. Yürüyüş yapmak egzersiz için güzel bir başlangıçtır. Nefes darlığı, baş dönmesi, göğüs ağrısı, bulantı veya soğuk terleme hissedilmesi halinde egzersiz hemen bırakılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 00:59

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE