İstanbul'da İlk Covid-19 Aşısı Yapıldı! Aşıda Son Durum Nedir?

Koronavirüs salgınına karşı en önemli beklenti aşının bulunması ve Tün Dünya genelinde dağıtımların gerçekleştirilmesi. Bu konuda faz 3 çalışmaları önem arz ediyor.

İstanbul'da İlk Covid-19 Aşısı Yapıldı! Aşıda Son Durum Nedir?

İstanbul Cerrahpaşa da İlk Covid-19 Aşısı Yapıldı!

Çin'in Wuhan kentinde meydana gelen bir salgın hastalığın başlangıcı ile tüm Dünya alarma geçti. Hızla yayılan bu hastalık özellikle yaşlıları ve kronik hastaları olumsuz etkiliyor. Bu zamana kadar Türkiye binlerce kişi öldü. Almanya, ABD, Fransa, Çin, İngiltere ve Türkiye başta olmak üzere çeşitli aşı denemeleri yaptı. Peki, Covid-19 salgın hastalıkta son durum nedir? sorusunu her gün milyonlarca insan soruyor.

İSTANBUL'DA İLK AŞI YAPILADI!!

Salgın hastalıkta son duruma göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni yılın ilk aylarında aşının bulunması hakkında bir tahminde bulundu. Bugün faz 3 gönüllü kişilere Covid-19 aşısı İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yapıldı. Hastanede hasta bakıcı olarak çalışan Asım Baştürk gönüllü olarak ilk aşıyı yaptıran kişidir. Asım Baştürk, "Kendim gönüllü oldum, hiç kimsenin de baskısı olmadan. Tabi ki Türkiye ve dünyada olan bu belanın gitmesini bir an önce istiyoruz" sözlerini vurguladı.

FAZ 3 AŞAMASI;

Diğer bir taraftan İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı sayın Prof. Dr. Sait Gönen "Pandeminin başlangıcı Mart ayından bu yana Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne 335 bin hasta gelmiş bunlardan 27 bin tanesi Covid-19 nedeniyle müracaat etmiş ve 75 bin test yapmışız bu süreçte. Ve bu mücadele diğer hastanelerde ve dünyada olduğu gibi Cerrahpaşa'da da devam ediyor. Bugün bu mücadelenin bir farklı penceresi, bir farklı cephesi, pandemi ile mücadelede umudumuzu yeşerten aşı çalışmalarıyla ilgili Çin menşeili çalışmaların faz 3 aşamasına başlıyoruz" şeklinde açıklamada bulundu. Kısacası bu konuda faz 3 bir ilacın veya aşının geliştirilmesinde oldukça önemli bir etkendir.

YORUM EKLE