İş Yükü Artıyor Ama Hemşire Sayısında Bir Artış Yok

Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir artan iş yüküne rağmen hemşire sayısında bir artış olmamasını eleştirdi. İşte ayrıntılar…

İş Yükü Artıyor Ama Hemşire Sayısında Bir Artış Yok

İş Yükü Artıyor Ama Hemşire Sayısında Bir Artış Yok

Hastanelerde iş yükünün artmasına rağmen hemşire sayısında bir artış olmamasını eleştiren Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, hemşire sayısının artan hasta sayısına ve iş yüküne rağmen yerinde saydığını söyledi. İnsan sağlığının korunması ve sağlık sorunlarının giderilmesinin insanlığın ve toplumun en önemli hedefi olması gerektiğine dikkat çeken Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, sağlık çalışanlarının bu hedefe ulaşabilmek için büyük özveri ve fedakarlık gösterdiğini söyledi.

Ülkemizde 130 bin hemşire çalışmasına karşın ihtiyaç olan hemşire sayısı bir bu kadar daha fazla olduğunu dile getiren Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, ihtiyaç olan hemşire sayısının çok daha fazla olduğunu söyledi. Yoğun bakımlarda 3 hastaya bir hemşire düşmesi gerektiğini dile getiren Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, ancak 5-6 hastaya bir hemşire düştüğünü belirtti. Her yıl Milli Eğitim Bakanlığına alınan öğretmen sayısının 50 bin olmasına rağmen Sağlık bakanlığının 10 bin personel alması sıkıntının özetidir diyen Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, sağlık çalışanlarının her anlamda da risk altında olduğunu dile getirdi.

Sağlık çalışanlarının performansının da adaletsiz olduğunu belirten Özdemir, Performansa dayalı ek ödeme uygulamaları ve bu ek ödemelerin çalışanlar arasında adaletli bir şekilde paylaşılmamasının sağlık çalışanlarının motivasyonunu düşürüyor dedi. Sağlıkta şiddet konusuna da değinen Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, sağlıkta şiddetin her geçen gün arttığını dile getirdi. Sağlık çalışanlarının can güvenliği konusunda uygulamaların yetersiz olduğunu belirten Özdemir, “Şiddet uygulayan kişinin yargılanmasının tutukluluk süresi içinde yapılması ve 24 saat gözaltında tutulmasına yönelik yasal düzenleme yapılmasına karşın uygulamada çok fazla karşılığı bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, Sağlık tesislerimizde daha kaliteli etkin ve verimli hizmet sunulmas ve çalışan personelin moral motivasyonun yüksek olması için mutlaka dinlenme odalarına ihtiyaç vardır dedi.

YORUM EKLE