İş Bırakan Aile Hekimlerinin Ceza Puanları İptal Edildi

Aile hekimlerinin iş bırakma eylemlerine katılması sonucunda verilen ceza puanları Türk Sağlık-Sen'in açtığı dava sonucunda mahkeme tarafından iptal edildi. İşte ayrıntılar…

İş Bırakan Aile Hekimlerinin Ceza Puanları İptal Edildi

İş Bırakan Aile Hekimlerinin Ceza Puanları İptal Edildi

Aile hekimleri 2013 yılının Aralık ayında kendilerine nöbet uygulaması getiren torba yasayı protesto etmek amacı ile için Türk Sağlık-Sen aile sağlığı merkezlerinde 1 günlük iş bırakma eylemi yapmıştı. Daha sonra İstanbul'da görevli Türk Sağlık-Sen üyesi bir aile hekimine eyleme katıldığı ve göreve gitmediği gerekçesi ile ceza puanı verilmişti. Bunun üzerine Sağlık-Sen dava açmıştı.

İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde görülen davada karar çıktı. Mahkemede verilen karar doğrultusunda eyleme katılan aile hekiminin yaptıkları eylemin özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesi amacıyla aldığı karar uyarınca işe gitmeyerek sendikal eylem olduğuna karar verildi. Verilen cezanın hukuka uygun olmadığı kararını veren mahkeme aile hekimine verilen ceza puanını iptal etti.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’de mahkeme tarafından alınan karar hakkında bir değerlendirme yaparak kararın aile hekimlerinin haklı mücadelesinin bir tescili olduğunu dile getirdi. Israrla iş bırakmanın sendikal bir eylem olduğunu vurguladıklarını dile getiren Kahveci, Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının haklar için aldığımız iş bırakma kararına uyan üyemize verilen cezanın mahkeme tarafından iptal edilmesi haklılığımızı bir kez daha ortaya koymaktadır ifadelerini kullandı. Artık idarelerin bu durumu görmeleri gerektiğine dikkat çeken Kahveci, iş bırakan çalışanlara ceza verilmemesi gerektiğini savundu. Bir aile hekimine hukuksuz, haksız ve angarya olan Cumartesi nöbetlerini tutmadığı için ceza verilemez diyen kahveci, Ceza puanının arttırmak yerine nöbetleri kaldırmayı hayata geçirmelidirler diyerek sözlerini tamamladı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE