İngiltere Aşıda Hüsrana Uğradı! Türkiye'deki Koronavirüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak!

Koronavirüs aşısı için dünya ülkeleri tüm olağan üstü bir çapa sarf ediyor. İngiltere Oxford Üniversitesi 30 bin aşı için tarih vermişti. Deneyler olumsuz gitti. Türkiye'de aşı ne zaman çıkacak?

İngiltere Aşıda Hüsrana Uğradı! Türkiye'deki Koronavirüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak!

Türkiye'de koronavirüs aşısında son durum ne?  Sağlık Bakanı Fahrettin koca yaptığı açıklamalarda koronavirüse karşı geliştirilen aşı çalışmalarla ilgili bilgi verdi.  Bilindiği gibi İngiltere Oxford Üniversitesi'nde aşı ile ilgili bir iyi bir kötü haber verildi.  Aşının deneysel çalışmaları için yapılması gereken en önemli adım bunlardan bir tanesi hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılacak testlerdir.  Oxford Üniversitesi maymunlar üzerinde yaptığı deneylerde başarılı olduğunu açıklamıştı.  Hatta Oxford Üniversitesi aşının 30000 doz aşımı olarak ülke genelinde dağıtıma çıkacak tarihi Eylül olarak açıklamıştı.  Bu konuda olumsuz bir gelişme yaşandı.  Üniversitenin deneysel çalışmalarındaki maymunlar yeniden koronavirüs olduğu ortaya çıktı.  Geliştirilen aşının bir kısmı maymunlar üzerinde denendi bir kısmında ise herhangi bir aşçı çalışması yapılmadı. Bu iki gruptaki maymunlarında daha sonra koronavirüs hastası olduğu ortaya çıktı. Aradaki en küçük aradaki fark sadece iğne olmayan maymunların daha az virüs kaptığı oldu.

AŞI KISA SÜREDE SONUÇLANMAZ!

Peki Türkiye'deki kronoloji saçlarındaki son durum ne Sağlık Bakanı Fahrettin koca yaptığı açıklamalarda Erciyes Üniversitesi tarafından bir çalışma yapıldığını buna benzer çalışmaların farklı üniversitede tarafından da devam edildiğini Türkiye'deki virüs aşısına karşı aşamanın hayvanlar üzerinde test olarak devam ediyor. Hayvan deney aşamasının en az 2-3 ay daha devam edeceği ifade edildi. Henüz bu konuları konuşmak için erken olduğunu, covid-19 aşısının hemen bulunup uygulamaya geçilmesi aşaması çok kısa bir süreyi kapsamadığı Bununla ilgili İngiltere örneğinde olduğu gibi çalışmalarda olumsuz bir durum olma ihtimali olduğundan dolayı şu aşamada gündeme gelmesini doğru bulmadığını ilerleyen süreçte somut bir adım olduğunda net bir şekilde konuşulmasını istediklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 16:36
YORUM EKLE