İlaç Fiyatlarına Zam Kapıda

Euro kuru ilaç fiyatlarının belirlenmesinde yüzde 4 artış gösterdi. Bu artışın da ilerleyen günlerde ilaç fiyatlarına zam olarak yansıması bekleniyor. İşte ayrıntılar…

İlaç Fiyatlarına Zam Kapıda

Dün Resmi Gazetede yayımlanan karar ile birlikte Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılması zammı yürürlüğe girdi. Bu kararla beraber ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kuru 2,00 liradan 2,08 liraya yükseldi. İlaç fiyatlarına bu artışın zam olarak eklenmesi bekleniyor.

İlaç fiyatlarının belirlenmesinde esas olan Euro kuru Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameye göre Merkez Bankası Döviz Satış Kuru'nun yüzde 70'i olarak kabul edilecek. İlaç fiyatlarına daha önce Mayıs ayında zam gelmişti. Ancak bu zammı ilaç sektörü beğenmemişti. Bunun üzerine de ilaç fiyatlarının belirlenmesi usul ve esaslarını içeren kararnameye geçici bir madde eklendi. Yeniden düzenlenen kararnameye göre 10 Nisan-9 Temmuz 2015 tarihleri arasında Merkez Bankası döviz satış kurunun yüzde 70'i baz alınarak bu yılın sonuna kadar uygulanacak olan ilaç fiyatları yeniden belirlenecek. Euro kuruna yapılan artış İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılıyor. Bu nedenle de SGK ilacı yüzde 4 oranında zamlı alacak. Tabi ki bu durum vatandaşın da ilacı zamlı almasına neden olacak.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2018, 21:01

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE