Hemşireler Ücreti Yeterli Bulmuyor

Hemşireler arasında yapılan bir ankette hemşirelerin yüzde 90’ının borçlu olduğu ortaya çıktı. Ankete 1262 hemşire katıldı. Aynı zamanda ankete katılan hemşirelerin büyük çoğunluğu ücretleri yeterli bulmadıklarını belirtti. Bir kısmı da güvenlilk önlemlerinden şikayetçi. İşte ayrıntılar…

Hemşireler Ücreti Yeterli Bulmuyor

Hemşireler Ücreti Yeterli Bulmuyor

Hemşireler adına bir anket düzenlendi. Ankete 1262 hemşire katıldı ve anketin sonuçlarına göre hemşirelerin %90'ının borcu var. Yüzde 91 hemşire ise aldıkları maaş ı yetersiz buluyor. Hemşirelerin % 88'i ise güvenlik önlemlerini yetersiz buluyor. Ankete katılan hemşirelere sorulan sorularda biriside, Kanun idaresi tarafından çalışanlara yönelik görevlendirme ve ödüllendirme adil davranıldığınu düşünüyormusunuz sorusuna, hemşirelerin % 80 i adil davranılmadığını, % 13.8 hemşire ise kısmet, % 5.6 sı ise adil davranıldığının cevabını verdi.

Ankette hemşirelerin mesleki açıdan duydukları en büyük endişeler de soruldu ve hemşirelerin % 36.8 i baskı altında olduklarını, sorgu ve soruşturmaya maruz kalmaktan korktuğunu ifade . Aynı soruya hemşireler endişelerinin cevabı, % 20.4 ü çacuklarına iyi bir gelecek hazırlayamamak, % 25.1 i aileye vakit ayıramamak, %12.3 ü amirlerle sorun yaşamak ve % 5.5 i ise işimi kaybetekten en büyük endişe duyduklarını ankete yansıttılar.

Ankette sorulan önemli sorulardan biriside hemşireler için şiddete karşı kurumlarda alınan önlemleri değerlendirdi. Anket sonuçlarında ise hemşireler bu soruya şöye dediler; Hemşirelerin %50.2 si güvenlik yetersiz., % 38.6 sı güvenlik önlemi alınmıyor, % 11.2 si ise güvenlik önlemleri alınıyor cevabını verdi. Ayrıca hemşireler çalışma şartları ile ilgili soruya, % 89.4 ü son 5 yılda çalışma şartlarının gerilediğini, % 34.'si aynı kaldığını, % 6.4 ü ise de iyileştiğini düşünüyor.

Anketin asıl amaçlarından birisie Hemşirelerin ekonomik durumu oldu. Hemşirelere ücretin yeterli olduğu soruldu ve % 91'i aldığı ücreti yetersiz ve döner sermayenin yetersiz olduğunu düşünüyor. Ankete göre, Hemşirelerin % 48.4 ü kira ve ev, %30.1 gıda ihtiyaçlarına harcama yaptıklarını belirtiyor. Yani bu sonuçlara göre aldıkları maaşın %78 i temel ihtiyaçlarına denk gelmektedir. Hemşireler aldıkları maaş'tan memnun değil ve % 49.9 ü ödeme ve harcamaları sonucunda ay sonuna parası kalmadığını belirtti. Ayrıca hemşirelerin %33.7 si bireysel kredi, % 29.1 konut kredisi, % 17.5 i kredi kartı borcu olduğu ifade eden hemşirelerin % 90.3 ü her ay mecbur düzenli ödemeleri gereken ödemeleri olduğunu belirtti.

Bu yapılan anket sonuçlarına göre değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ifadelerini şöyle dile getirdi;

Ülkemizde görev yapan 142 bin hemşire sorunlarla dolu bir çalışma hayatında hizmet veriyor. Hemşirelerimiz yoğun bir iş yükü altındalar. Yürkiye'de 100 bin kişiye 251 hemşire-ebe düşüyor. Avrupa Birliğin de ortalaması ise 836, yani Avrupa Birliğini yakalamak için 455 Bin hemşireye ihtiyacımız var. Yoğun iş yüküne karşı hemşirelerin aldıkları ücret son derece yetersiz kalıyor. Kısacası hemşirelerimiz mağdur ediliyor. Türk Saplık-Sen olarak zor şartlara rağmen fedakrca görevini yapan tüm hemşirelerin hemşire haftasını kutluyor ve sorunların giderilmesşni ve istediklerini yerine getirilmesini istiyoruz diye dile getirdi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE