Evde Ekmek Yapımı Tarifi İpuçları! Makinesiz, Ekşi Mayalı, Somun, Çiçek!

Ev hanımlarına özel olarak evde ekmek yapımı tarifleri ve ipuçlarını aktarıyoruz. Ekmek ustaları tarafından pek çok tarif var. renkli, somun, çiçek, ekşi mayalı ekmek yapımı tariflerini tamamını bu sayfadan bulabilirsiniz. Tariflerde makine kullanılmadan ve ev ortamında..

Evde Ekmek Yapımı Tarifi İpuçları! Makinesiz, Ekşi Mayalı, Somun, Çiçek!

Koronavirüs covıd-19 nedeniyle bir çok vatandaşlar evlerine kapandı. Evde kal kampanyalarına destek veriyor. Sadece acil alışverişlerde dışarıya çıkan pek çok vatandaş günlük ihtiyaçlardan bazılarını evde kendi imkanları ile yapmaya başladı. Bunlardan bir tanesi evde ekmek yapımı geliyor. Gerek hijyen gerek ev dışına çıkarak riske girmek isteyenler için evde makinesiz tepside ekmek yapımı ipuçları hakkında detaylıca bir içerik hazırladık. Sizlerde somun, çiçek, ekşi mayalı evde ekmek nasıl yapılır diye merak ediyorsanız aşağıdaki tarifleri, video ve resimleri inceleyebiliriniz.

EVDE NEFİS EKMEK YAPIMI TARİFLERİ;

Hem sağlık açısından hem hijyen açısından son günlerin trendi haline gelen tarife geçmek gerekirse; beyaz un ile kuru maya kullanacağımız bu tarifte zannedildiği kadar zor bir aşama bulunmuyor. Tüm ev hanımları kolaylıkla evde makine kullanmadan bir tepside yapabilir.

Malzemeler;

1 tatlı kaşığı kuru maya, 2 su bardağı un, 1 bardak su, 1 tatlı kaşında tuz, ve 1 tatlı kaşığında şeker ile ılık su kullanılacak.

Ekmek tarifi;

2 su bardağı unu eleme kabında eleyerek yoğruma kabına aktarın. 1 tatlı kaşığı tuz, şeker ve kuru mayayı da bu karışıma ekleyin. Unun orta kısmını havuz şeklinde açarak ortasına hazırladığınız suyu dökün ve karıştırmaya başlayın, iyice yoğurarak kasede toparladığınız unu tezgah üzerinde yoğurmaya devam edin. Hamurun yoğrulmasını gergin hale getirine kadar devam ettirin. Yoğruma işlemi bittikten sonra üzerini ıslak bezle örterek mayalanma işlemi için beklemeye alacağız. Bekleme süresini 1 saat olarak ayarlayınız. Dinlenen hamurunuza gerekli olan şekilli erdikten sonra hazırladığınız tepsiye yağlı kağıt üzerine şekil vererek yerleştirin. Süslemek isterseniz üzerine susam y ada çörek otu serpebilirsiniz.

Ekmek pişirme işlemi; Fırınınızı 180 derecede ayarladıktan sonra tepisini fırına yerleştirin ve ekmeğin üzeri kızarana kadar bekleyin. Ekmeğinizin üstü hafif kızardığını gördüğünde çıkartabilir. Dinlenmeye alabilirisiniz. Afiyet olsun.

Ekmek tariflerinde farklı bir tarz arayanlar için renkli ekmekler tarifleri sunan Zahide Yetiş Programında ekmek ustası Barış Dırbalı’nın tarihine aşağıdaki videodan erişebilirsiniz.

Evde çiçek ekmek yapmak isteyenler için de nefis yemekler tarifini sizlere sunuyoruz.

Renkli tarifler sunan Arda’nın mutfağından verdiği tariflerden bir tanesi de ekşi mayalı ekmek tarifi videosunu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Ardanın mutfağı kimdir? Arda Türkmen, televziyon programlarında pek çok yemek yapımı ve tarifleri üzerine programlar yaptı. Sahne gösteri sanatları mezunu olup 1975 doğumludur. 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2020, 10:48
YORUM EKLE