Doktorlardan Uyarı Corono Günlerinde Greyfurt Tüketmeyin!

Koronavirüs ile mücadele kapsamında vatandaşlar evlerinden çıkmamaya özen gösterirken C vitamini kullanımı da arttı. Meyvelerden Greyfurt kullanımını Corona günlerinde azaltın uyarısı geldi. Prof. Dr. Coşkun Usta'nın uyarıları haberde..

Doktorlardan Uyarı Corono Günlerinde Greyfurt Tüketmeyin!

Koronavirüs'e karşı C vitamini kullanımın artması üzerine bazı meyveler için uyarı geldi. Akdeniz Üniversitesi Farmakoloji Anabilim Dalı Üyesi Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta özelikle Corona günlerinde neden Greyfurt tüketiminin azaltılması gerektiğine dair önemli bir açıklama yaptı.

C vitamini vücut direncinin arttırdığı bir gerçek. C vitamini için doğal ürünlerin tüketimi bu dönemde artış gösteriyor. Haber Türk Televizyonundan Mehmet Akif Ersoy'un konuğu olan Akdeniz Üniversitesi Farmakoloji Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta vatandaşlara uyarılarından bir tanesi Greyfurt tüketiminde oluşabilecek olan tehlikelerden bahsetti.

CORONAYA KARŞI C VİTAMİNİ;

Greyfurtta furanokumarin maddesinin bulunduğunu ve ilaç kullanan insanların bu maddeyi birlikte almalarının tehlikeli olduğu ifade edildi. Korona günlerinde covıd-19 salgını nedeniyle herkesin bir virüs taşıyıcısı olabilme ihtimali bulunuyor. Rahatsızlanma ve tedavi altına alınma durumlarında ise ilaç kullanma potansiyeline karşı sadece Greyfurtta bulunan furanokumarin yan etkilere neden olabileceği ifade edildi. Ayrıca üst üste 2-3 gün tüketimi de karaciğerde fonksiyon kaybı günü riskleri bulunacağı ifade edildi.

GREYFURT TÜKETMEYİN UYARISI;

Daha önce yapılan çalışmalarda hem ilaç kullanan ve greyfurt suyu içenlerin ilacın etkisinin yüzde 40 daha çok kana karışmasına neden olluğundan yüzde sekseninde bir sorun oluştuğu ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 19:06
YORUM EKLE