Doğu'da Sağlıkçılar Terör Yüzünden İstifa Etmeye Başladılar!

Doğu ve Güneydoğu'da artış gösteren terör olayları sağlık sektörünü vurdu. Doğu'da görev yapan sağlıkçılar tek, tek istifa etmeye başladı. Teröristlerce hedef haline gelen sağlık ekipleri, görevlerinden istifa etmeye başladılar.

Doğu'da Sağlıkçılar Terör Yüzünden İstifa Etmeye Başladılar!

Doğu ve Güneydoğu'da artış gösteren terör olayları sağlık sektörünü vurdu. Doğu'da görev yapan sağlıkçılar tek, tek istifa etmeye başladı. Teröristlerce hedef haline gelen sağlık ekipleri, görevlerinden istifa etmeye başladılar.

Bitlis Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erdal Dilekçi, AA muhabirine,  olayların yaşandığı günden bu yana hastanede görev yapan 30 doktor ile 35  yardımcı sağlık personelinin istifa ettiğini söyledi.

Sağlık çalışanlarının istifasının büyük sıkıntıya neden olduğunu ifade  eden Dilekçi, şöyle konuştu:

 "3-4 ay öncesinde her branşta halkımıza sağlık hizmeti veriyorduk. Her  branşta 2 ve üzeri doktorumuz vardı. Mecburi hizmetini dolduran doktorlar tayin  istedi. Fakat olayların yaşandığı son süreçte, 30 uzman ve pratisyen hekimimiz  istifa etti. Yardımcı sağlık personeli konusunda da büyük bir kaybımız oldu. 35  yardımcı sağlık personeli, yani ebe, hemşire, laborant ve sağlık memuru  hastanemizden ayrıldı. Tabi bakanlığımız bize özellikle ihtiyacın çok olduğu  branşlarda hekim takviyesinde bulundu. Önceden 2-3 hekimle hizmet verdiğimiz bazı  branşlarda, şimdi tek hekime düştük."

 Bazı branşlarda doktorların izinli veya raporlu olduğu dönemlerde  hizmetin aksadığını bildiren Dilekçi, tek hekimle hizmetin yürütülmesinin kolay  olmadığını dile getirdi.

Dilekçi, "Branşlar bir hekime düştüğünde gerçekten sıkıntı oluyor.  Çünkü gündüz poliklinikte 100 civarında hastaya bakan, gece acilde hasta  karşılayan ve ertesi gün tekrar poliklinikte hasta bakmaya devam eden  doktorlarımız var. Bu nedenle hizmet vermede sıkıntı yaşanıyor. Bu arada gelen ve  giden doktorlar da var" dedi.

Üç hekimle hizmet verdikleri kulak-burun-boğaz branşında şu anda  işlerin bir doktorla yürütüldüğünü vurgulayan Dilekçi, şöyle devam etti:

 "Olaylardan önce hastanede 90 pratisyen ve uzman doktorumuz vardı.  Şimdi bu sayı göreve yeni başlayanlarla 70 civarındadır. 3 ortopedi hekimimiz  varken, bu sayı 2'ye düştü. Acil serviste 2 uzman hekimimiz vardı, bunlar istifa  etti. Acil serviste önceden 11 pratisyen hekimimiz vardı, bu sayı 5'e düştü. Son  atamalarla acilde 9 hekimle hizmet veriyoruz. Acilde uzman doktorumuz yok.  Olayların yoğun yaşandığı dönemlerde de hasta sayısında düşüş yaşandı. Ancak o  dönemlerde gelemeyen hastalardan dolayı şimdi hastanemizde ciddi bir yoğunluk  yaşanıyor. Burada en büyük sıkıntımız bir anda eksilen doktor sayımızdır.  Doktorlarımız haftada 2 gün ameliyata çıktığında, 3 gün poliklinik hizmeti  veriyoruz. O branşta 2 gün hasta mağdur oluyor."

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 01:11
YORUM EKLE