Diş Eti Kanamaları ve Tedavisi

Uzmanlar diş eti kanamaları konusunda uyarıyor. Çok önemli görülmeyen bir sağlık sorunu olan diş eti kanamaları ileride ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Peki diş eti kanamalarında nasıl bir tedavi uygulanmalı diş fırçalarken nelere dikkat edilmeli? İşte ayrıntılar...

Diş Eti Kanamaları ve Tedavisi

Uzmanlar diş eti kanamaları konusunda uyarıyor. Çok önemli görülmeyen bir sağlık sorunu olan diş eti kanamaları ileride ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Peki diş eti kanamalarında nasıl bir tedavi uygulanmalı diş fırçalarken nelere dikkat edilmeli? İşte ayrıntılar...

Ülkemizde en sık karşılaşan hastalıkların başında diş ve diş eti hastalıkları ve buna bağlı olarak gelişen diş eti kanamaları  olduğunu belirten Fatih Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Ayça Tenli Kurt,  diş ve diş eti hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenlerin başında doğru fırçalama tekniklerini bilmek, diş ipi ve arayüz fırçası kullanmak olduğunu söyledi.   Diş eti hastalıklarının ülkemizde her 10 kişiden 9’unda olduğunu belirten Fatih Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Ayça Tenli Kurt, “Diş eti kanamaları genelde ciddiye alınmayan bir hastalıktır.   Ancak önlem alınmadığı takdirde diş kayıplarına ve hatta çene kemiğinde erimelere kadar gidebilir. Dişlerinizi kaybetmek istemiyorsanız diş eti kanamanızı ciddiye alın” dedi.   Fatih Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Ayça Tenli Kurt, diş eti kanaması ile ilgili merak edilen soruları cevapladı.   Diş eti neden kanar?   Diş etinde meydana gelen kanamalar diş eti rahatsızlığının habercisi olabilir. Bakteri plağı ve diş taşı (tartar) birikimleri sonucunda,  diş etlerinde ve dişleri çene içerisinde tutan kemikte iltihapsal bir alan oluşmakta ve diş eti kanaması ortaya çıkmaktadır.    Diş eti kanadığında ne yapılmalıdır?   Öncelikle kanama gelişen bölgeler için daha dikkatli fırçalama ve diş ipi kullanılması ile beraber ağız hijyeni en iyi seviyeye getirilmelidir ki vücudun kendini yenileme kapasitesi kendini gösterebilsin. Kanama oluşan bölgeler tüm ağız hijyeni uygulamalarına rağmen iyileşme göstermiyorsa en kısa zamanda diş hekimine başvurulmalıdır.   Diş eti kanamaları için nasıl önlem alınmalıdır?   Mutlaka önceden önlem alınmalı, ağız hijyeni uygulamalarına azami derecede önem gösterilmelidir.Dişler mutlaka günde 2 kere, Sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce fırçalanmalıdır.    Fırçalama süresi en az 2 dakika olmalıdır.   Fırçalama esnasında hem dişler hem de diş etleri masaj yapılacak şekilde fırça hareketleri uygulanmalıdır.Fırçalama sonrası için ise diş arası bakımları tam olarak yapılmalıdır. Bunun için diş aralarında diş ipi veya diş arası fırçası gibi ağız hijyenine katkıda bulunacak yardımcı temizleyiciler kullanılmalıdır.  

 Diş eti kanaması diş kaybına neden olur mu? 

  Önlem alınmadığı takdirde diş kayıplarına ve hatta çene kemiğinde erimelere kadar gidebilir. Böyle bir durumda implant ya da protez yaptırmakta zorlaşır.  

 Diş eti kanaması olanlara tavsiyeler  

 Diş eti kanaması yaşayan bireylerin diş fırçalama ve diş arası bakım yapma alışkanlıklarına devam etmeleri gerekmektedir. Ağız hijyeni iyi duruma getirildiğinde vücudun kendini yenileme kapasitesi ve hastalıklarla savaşması çok daha kolay olacaktır. Diş eti kanaması nedeniyle diş fırçalama işlemini bırakmak, olayı kısır bir döngü içine sokacak ve var olan durumun daha da kötüleşmesine neden olacaktır. En yakın zamanda diş hekimine gitmeleri de gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2019, 00:28

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE