Covid-19 Korona Virüse İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Tüm dünyanın pandemi ilan ettiği salgın olarak bilinen covid-19, coronavirus tehlikesine karşı hangi besinleri yemeliyiz, neler tüketilmelidir?

Covid-19 Korona Virüse İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Türkiye başta olmak üzere tüm dünya ülkelerinin yakından takip ettiği gelişmelerden bir tanesi covid-19 salgınıdır. Bu hastalık neticesinde dünyada 1 milyondan kişi hayatını kaybederken halen aktif yüz binlerce hasta bulunmaktadır. Virüse karşı henüz aşı geliştirilemedi ve şu aşamadı virüsü ancak insan vücudu yenebiliyor. Yani şu aralar korona virüse karşı bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerekmektedir. Peki virüse karşı ne gibi besinler tüketilmelidir, koronaya karşı neler yenilmelidir?

C ve D Vitaminlerine Dikkat!

İnsan bağışıklığı tüm virüslere karşı mücadele etmektedir. Her gün vücudumuza giren zararlı mikroorgamizmalar ya da virüslere karşı savunma hücrelerimiz mücadele ederken hücrelerimizin interferon salgıladığı bilinmektedir. Bu salgının artması ile birlikte virüslerin ve zararlı mikroorganizmaların öldüğü bilinmektedir. Bu sebeple C vitaminini sık sık tüketmeliyiz. C vitamini içeren besinler ise Siyah frenk üzümü Kırmızıbiber, Kivi Yeşil dolmalık biber Portakal Çilek, Papaya, Brokoli, Maydanoz, Ananas, Brüksel lahanası, Karnabahar, Mango, Limon, Greyfurt, Bezelye ve Domates olarak biliniyor.

D Vitamini Denemeleri Yapıldı

Gelen bazı haberlerde bilim insanlarının insanlar üzerinde D vitamine yönelik çalışmalar yapıldığı ve virüsün bulaştığı kişilerin D vitamini tüketmeleri durumunda daha az zarar ile kurtulduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple D vitaminine de dikkat etmek gerekiyor. D vitamini içeren besinler ise Yağlı balık, Ton balığı, Mantarlar, Süt, Portakal suyu, Yumurta sarısı, Tahıl br Sığır karaciğeri olarak bilinmektedir.

YORUM EKLE