Çin’de Yeni Virüs: Hanta- Hanta Virüsü Nedir?

Korona -virüs ile sarsılan dünya yeni bir virüs tehtit ile karşı karşıya. Merkezi yine Çin olan Hanta Virüsü bugün bir can aldı. Hanta Virüsü bulaşıcı mıdır ? İşte detaylar.

Çin’de Yeni Virüs: Hanta- Hanta Virüsü Nedir?

Çin üzerinden Corona adlı bir virüs tüm dünyaya yayıldı ve bu virüs yüzünden çok sayıda insan yaşamından olurken hayat neredeyse durma noktasına geldi. Çin üzerinden dünyaya yayılan bu virüs bugünlerde Çin’den uzaklaştı ve diğer dünya ülkelerini etki altına aldı. Dünya Corona adlı virüsle mücadele ederken menşei yine Çin olan yeni bir virüs daha ortaya çıktı. Hanta Virüsü. Peki, Hanta Virüsü nedir? Virüs nasıl ortaya çıkmıştır? Bu virüsün bilimsel açıklaması tek sarmallı bir RNA virüsü olması şeklinde olmuştur. Virüs daha önceki yıllarda da etkisini göstermiştir. Virüsün 1976 yılında Kore’de gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalara göre bu virüs fareler üzerinden bulaşmakta ve yayılım göstermektedir. Hastalık genellikle 20-50 yaş gruplarında görülebilme olasılığı yüksek olan özelliğe sahip olmaktadır. Kemirici hayvanlarla temas etme durumları olan bireylere bulaşma olasılığı da oldukça yüksek olmaktadır.

Hanta Virüsünün Belirtileri Neler Olmaktadır?

Hanta Virüsü, Çin üzerinde görülen virüslerden biri olmaktadır. Bu virüsler de tıpkı corono virüsleri gibi insanlara arasında yayılma olasılığı yüksek olan virüsler olmaktadır. Virüsün çıkış noktasının kemirici türde hayvanlar olduğu belirtilmektedir. İlk defa ortaya çıkan bir virüs de olmamaktadır. Nitekim 1976 yılında da bu virüsün gözlemlendiği bireyler olmuştur. Peki, Hanta virüsünün insanlar üzerindeki belirtileri neler olmaktadır? Hanta virüsü oldukça tehlikeli olabilen, ölümlere yol açabilen bir virüs çeşidi olmaktadır. Bu virüs çeşidi ile yorgunluk, yüksek ateş, baş dönmesi, eklem ağrıları gibi bulguları ortaya çıkarmaktadır. Erken ve geç belirtileri olabilmektedir. Solunumu, eklemleri ve diğer organları etkileyen, ürkütücü tabloda ölümlere yol açabilen bir virüs olma özelliği de taşımaktadır. Bu virüsün herhangi aşısı ya da belirlenmiş bir tedavisi de bulunmamaktadır.

YORUM EKLE