ÇİN'den Kadavra Geliyor

Kadavra sıkıntısı baş gösterdi.İstanbul Hacettepe Üniversitesi Çin’den kadavra ithal edecek. Kadavra sıkıntısı nedeniyle artı yurt dışından kadavra ithal edilecek.

ÇİN'den Kadavra Geliyor

Kadavra sıkıntısı baş gösterdi.İstanbul Hacettepe Üniversitesi Çin’den kadavra ithal edecek. Kadavra sıkıntısı nedeniyle artı yurt dışından kadavra ithal edilecek.

İstanbul’da “Medical Park Anatomi Günleri” öncesinde uzmanlar, tıp eğitiminde anatominin yeri ve kadavra sıkıntısını masaya yatırdı. Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç’ın verdiği bilgilere göre, Türkiye yılda ABD’den 20 kadavra temin ediyor. 

ABD’nin güney eyaletlerinde yaşayan Katolikler cesetleri iyi sakladığı için buradan alınan kadavralar daha uzun ömürlü oluyor. Bir kadavranın saklama, ilaçlama, nakliye, hepatit, HIV gibi testlerin de ücreti eklendiğinde maliyeti 15 bin doları buluyor. Tüm bedenin dışında lokal kadavra da alınabiliyor. 

Kafatası kadavrasının fiyatı 1200 dolar. Kılıç’ın verdiği bilgiye göre Türkiye’deki 84 tıp fakültesinin yarısından çoğunda kadavra bulunmuyor. Yıllık kadavra ihtiyacının 500 olduğu Türkiye’de son 15 yılda hiç kadavra bağışlayan olmadı. Anatomi bölümü için 237 kadavraya ihtiyaç var. 

EN ÇOK TIPÇILAR BAĞIŞLIYOR 

Kadavra sıkıntısı nedeniyle Hacettepe Üniversitesi Çin’den kadavra ithal etmek için girişimde bulundu. Bir üniversiteyle görüşmelerini sürdüren Hacettepe yetkilileri, robotik cerrahi simülasyon merkezi konusunda işbirliğine karşılık Çin kadavra fiyatında indirim uygulayacak. Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Şehirli ise kadavra bağışlayanların en çok tıpçılar olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 01:17

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE