Çin Aşısının Yüzde Kaç Etkili Olduğunu Türkiye Dahil 3 Ülke Açıkladı!

​​​​​​​Çin, korona aşısı Sinovac aşısının yüzde kaç etkili olduğunu Türkiye dahil 3 farklı ülke açıkladı. İşte verilerle haberimiz.

Çin Aşısının Yüzde Kaç Etkili Olduğunu Türkiye Dahil 3 Ülke Açıkladı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs bazı ülkelerde 3. dalga hareketini yaşatırken Türkiye'de şu anda 2. dalga olarak ilerlemektedir. Üçüncü dalga olmaması için kısıtlamalar artarak devam ederken Türkiye, Çin'den almış olduğu Sinovac aşısından oldukça ümitli olarak görülmektedir. Buna göre Türkiye'nin de bulunduğu üç farklı ülke Sinovac aşısının yüzde kaç etkili olduğunu duyurdu. Üç ülkede de sonuçlar şuan için farklı gözüküyor. Peki aşının verileri nelerdir, yüzde kaç işe yarıyor?

Üç Ülkenin Verileri

Çin aşısını şu anda üç ülke aktif olarak faz çalışması olarak kullanmaktadır. Türkiye şu anda sadece gönüllüler üzerinde işlem yaparken rakamlar binler ile hitap edilmektedir yani henüz yaygın kullanım başlamadı. Ülkelerde farklı sayıda kişiye aşı uygulandığı için verilerde dalgalanmalar yaşanmaktadır.

Endonezyadan yapılan açıklama da Sinovac aşısının yüzde 63, Brezilya'dan yapılan açıklaam da Sinovac aşısının yüzde 78 ve Türkiye'den gelen açıklamaya göre Sinovac aşısının yüzde 91 oranında işe yaradığı belirtildi.

Üç ülkeden ilk olarak kullanıma Endonezya, ardından Brezilya ardından ise Türkiye başladı. Yani ülkelere göre aşıyı kullanan kişi sayısı farklı olduğu için rakamlarda dalgalanmalar bulunmaktadır. Uzmanlara göre yüzde 50 dahi işe yarasa büyük bir detay olarak görülmektedir. Çünkü virüs sürekli mutasyon geçirdiği için etki oranı azalabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 01:56
YORUM EKLE