Çin Aşısının Yan Etkileri ve Yapılacaklar Duyuruldu!

​​​​​​​Sağlık Bakanlığı Çin aşısının yan etkileri ile bu yan etkilere karşılık olarak yapılacaklar duyuruldu.

Çin Aşısının Yan Etkileri ve Yapılacaklar Duyuruldu!

Sağlık Bakanlığı bilindiği üzere 14 Ocak itibari ile Çin aşısı vurmaya başladı. Şu anda Sağlık Bakanlığına bağlı özel ya da resmi kurumlarda görev yapan personeller ile siyasiler aşı olmaya başladı. Buna göre kısa sürede 1,5 milyon Çin aşısı uygulanacakken Sağlık Bakanlığı internet sitesi üzerinden Çin aşısı yan etkileri, Çin aşısı yan etkilerine karşı yapılacaklar listesini resmen duyurdu. Peki Çin aşısı vurulanlar ne gibi yan etkiler ile karşı karşıya kalıyor. Bu yan etkilere karşılık olarak ne yapılması gerekmektedir.

Yan Etkileri ve Yapılacaklar

  • Baş ağrısı: Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
  • Kas/eklem ağrısı: İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
  • Hafif ateş, titreme: İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
  • Yorgunluk: İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz.
  • Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık: Aşı uygulanan kolunuza yüksekte olacak şekilde pozisyon veriniz. Soğuk uygulama yapınız.

Yukarıda hangi tür yan etkilerin olduğu ve uyan etkilere karşılık olarak vatandaşların ne yapması gerektiği belirtildi. Peki bu yan etkilerin dışında başka durumlar var mı?

Henüz Sağlık Bakanlığı bu yan etkilerin dışında başka bir şey ile karşılaşmadı. Fakat vatandaşlar eğer başka bir şey ile karşılaşırsa acilen doktorlara başvurması gerektiği belirtildi. Bu hem hastanın sağlığı hemde ileride farklı kişilerde olabilecek yan etkileri için hızlı çözüm bulmayı sağlayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 02:08
YORUM EKLE