Bu İki Çocuk İlacına Dikkat

Uzmanlar çocuklar için kullanılan ilaçlar konusunda dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor. Özellikle iki ilacın kullanılması konusunda uzmanlardan kritik uyarılar geliyor. İşte ayrıntılar…

Bu İki Çocuk İlacına Dikkat

Bu İki Çocuk İlacına Dikkat

Amerikan Pediyatri Akademisi yayınladığı yazıya göre çocuklara sık sık verdiğimizi bazı ilaçlar hakkında uyarıda buluncu. Amerikan Pediyatri Akademisinin yayınladığı yazıda çocuk ailesinin, çocukların ateşi çıktığı zaman hemen ilaç vermemizin yanlış olduğunu, ateş düşürücü ilaçların 'ilaç halide' kullanılmasının düşünebileceğini dile getirdi. Ateş korkusu olarak adlandırılan panik sebebi ile çocukların yaşamını riske atılabiliyor olacağınının altını çizdi.

Çocukta ateş durumunun. vücudun bir savunma mekanizması olduğunun dile getiren doktorlar, metabolizmanın gelen enfeksiyonlarla savaşmasının bir göstergesi olduğunu ve bunun çok normal olduğunu söylüyorlar.

Ancak bazı doktorların aileler ilaç kullanmaya teşvik etmesi ve ilaçların reçetesiz satılıyor olması, telaşlı ailelerin yanlış bir tercih yapmalarına sebep olabildiği belirtiliyor.

Türkiye'de çoğunlukla kullanılan İbuprofen ve parasetamol içerikli ilaçların, düşük ateş durumlarında kesinlikle alınmaması gerektiğini anlatan yazıda !Nurofen' ve Calpol' gibi ilaçların isimleri geçiyor. 

Bu yazılan ilaçların alınması halinde de yanlışlıklar yapıldığını dile getiren doktorlar, çocuklara sürekli olarak verilmesi halinde ciddi yan etkilere neden olacağının altını belirtti. Bu sebep olabilecek yan etkilerin başında parasetomolün astım hastalığına, ibuprofen'in ise ülseri/ kanaması ve böbrek problemlerine neden olabileceğini belirtiyor.

İngiltere'de yayınlanan Mirro gazatesinin haberine göre ilaçların dozlarına çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Doktor kontrolü olmadan kesinlikle alınmaması gerektiğini ve özellikle ateşin düşük olduğu durumlarda verilmesinin yanlış olduğunu belirtiyor.

İngiltere'de yayınlanan Mirror gazetesinin haberine göre ilaçların dozlarına çok dikkat edilmesi gerektiği, doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmaması gerektiği, özellikle de ateşin düşük olduğu durumlarda tercih edilmesinin yanlış olduğu vurgulandı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE