Bilim Kurulu Üyesinden Virüs Vücutta 27 Güne kadar Kalabilir Açıklaması

Koronavirüs sıcakların gelmesi ile kaybolacak mı? Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik önemli açıklamalar yaptı. İnsan vücudunda 14 ile 27 Güne kadar virüsün kalabileceği ifade edildi.

Bilim Kurulu Üyesinden Virüs Vücutta 27 Güne kadar Kalabilir Açıklaması

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan bilim kurulunda görevli olan Prof. Dr. İlhami Çelik önemli açıklamalar yaptı. Özellikle yaz ayında Koronavirüs tamamen kaybolacak mı sorusu çokça soruluyor. Diğer bir konu ise Virüs insan vücudunda ne kadar yaşar?

Açıklamasından özellikle iki konudaki değerlendirme şu şekilde;

27 GÜNE KADAR VÜCUTTA YAŞAYABİLİR

Vatandaşlara yaptığı uyarılardan bir tanesi insan vücudunda 14 gün ile 27 gün arasında kalabileceğini, uzun süre temkinli olmak gerektiği ifade edildi. Koronavirüs ile mücadele kapsamında evde kalma çağrısını yenileyen Çelik, Koronavirüs'ü yenen hastaların tekrar bu hastalanmaları ihtimalinin düşük olduğunu ifade etti

HAVALARIN ISINMASI İLE VİRÜS AZALACAK MI?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik açıklamasında havaların ısınması ile birlikte virüsün etkisinin azalacağı yönünde kanaatini bulunduğu ifade edildi. Işıktan kolay etkilenip öleceğine değinen Çelik, koronavirüs tedavisinin bağışıklık sistemini zayıflatmadığını bu hastalığı atlatanların bağışıklığı normal düzeyde olabileceğini ifade etti. Virüsün 14 gün yaşadığını iyileşme süresinin 3 işle 6 hafta arasında sürdüğünü, 27 güne kadar yaşayabildiğine dair bir çalışmanın bulunduğu ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2020, 15:10
YORUM EKLE