Bebeklerde Dış Çıkarma Belirtileri!

Bebeklerde diş çıkarma konusunda ne kadar bilgilisiniz. Bebeğiniz diş çıkardığı zaman neler yapılmalı? Dentavita diş hekimlerinden Dt. Berk Göl, bebeklerde diş çıkarma konusunda anne ve babalara tavsiyelerde bulundu.

Bebeklerde Dış Çıkarma Belirtileri!

Bebeklerde diş çıkarma konusunda ne kadar bilgilisiniz. Bebeğiniz diş çıkardığı zaman neler yapılmalı? Dentavita diş hekimlerinden Dt. Berk Göl, bebeklerde diş çıkarma konusunda anne ve babalara tavsiyelerde bulundu.


Dentavita diş hekimlerinden Dt. Berk Göl, bebeklerde diş çıkarma belirtileri konusunda ebeveynleri bilgilendirdi.Dişin ağız içinde görünür hale gelmesi olarak adlandırılan dişlenmenin (diş çıkarma), ortalama 6. ayda başlayıp 2,5 yaşına kadar devam ettiğini dile getiren Dt. Berk Göl, “Bebeklerde dişler genel olarak genetik düzene uyarak çıkar. Dişlenme yaşı ebeveynin ilk diş çıkardığı yaşa bağlı olarak daha erken ya da geç olabilmektedir. Hatta bazı bebekler dişli doğabilmektedir” dedi.


DİŞ ÇIKARMA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Dt. Berk Göl, “Diş çıkarma belirtileri ve şiddeti bebekten bebeğe değişmektedir. Bazı bebekler bu süreci hafif atlatırken bazılarında bu süreç adı gibi dişli olup, hem anneyi hem de miniğini zorlayabilmektedir. Bunlar, tükürük (salya) üretiminin artması, Ağrı ve huzursuzluk, diş etinde kızarıklık ve şişlik, yanak ve çene bölgesinde kızarıklık, ısırma, uykusuzluk, iştahsızlık, kulak çekiştirme, yanak kaşıma, diş çıkarma ile ilgili olduğu henüz ispatlanmamış belirtiler; ateş, ishal ve vücutta cilt döküntüsü.
Bazı anneler çocuklarının diş çıkarma sürecinde ishali ve hafif ateşinin olduğunu belirtirler. Bu semptomların diş sürmesiyle ilişkisi henüz kanıtlanmadığından, bebeğinizin ateşi 38 derece ve üstündeyse ve/veya ishali varsa, beraberinde diş de çıkartıyor olsa dahi doktorunuza danışın. İshal, ateş gibi belirtiler dişlenme ile aynı anda başlamış farklı bir hastalığın belirtileri olabilir.

ANNELER BEBEĞİ DİŞ ÇIKARIRKEN NELER YAPABİLİR?


Dt. Berk Göl, annelerin, bebeği diş çıkarırken yapması gereken şeyler konusunu şöyle değerlendirdi:
"Diş etine hafif basınç uygulanarak, diş etine temiz ve soğuk bezle masaj yapılabilir. Diş kaşıyıcı kullanımı; Plastik ve boya içermeyen (BPA free) diş kaşıyıcılarını, buzdolabında bir süre beklettikten sonra bebeğinize vererek dişetlerini kaşımasını sağlayabilirsiniz. Kaşıyıcının buzlukta bekletilmemesine dikkat edilmeli. Aksi takdirde bebeğinizin dil, yanak, dudağına yapışabilir.
Soğuk gıdaların verilmesi; İştahsızlık görülen bebeğinize soğuk meyve püreleri ve su vererek hem ağrısını hafifletmiş olacaksınız hem de besin ve su kaybının önüne geçebileceksiniz.
Ağrıyı azaltacak ilaçların kullanımı; Parasetamol veya ibuprofen içeren şuruplar ağrının azaltılmasında faydalı olabilirler. Ancak diş çıkarırken çok ilaç kullanmamak daha uygundur. Çünkü altta yatan başka bir hastalığın yarattığı ateşi düşürebileceğinden sizi ve doktorunuzu o hastalıktan habersiz bırakabilir.
Tüm bunlara rağmen bebeğinizin sıkıntısı geçmiyorsa, mutlaka pedodontistinize (çocuk diş hekimi) danışarak; anestezik madde içeren diş jellerini kullanabilirsiniz. Ancak bu pomatların düzensiz ve sıkça kullanımının bebeğinizin çeşitli organları ve özellikle karaciğeri üzerine olumsuz etkileri olabileceği unutulmamalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 01:11
YORUM EKLE