Bakanlık Açıkladı! Tavuk Etinde Arsenik Var mı?

Tavuk eti için bir kaç gündür iddia edilen arsenik zehri için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, önemli bir açıklama yaptı. En çok tüketilen gıdaların başında gelen tavuk etinde arsenik zehrine ilişkin işte o açıklama.

Bakanlık Açıkladı! Tavuk Etinde Arsenik Var mı?

Tavuk eti için bir kaç gündür iddia edilen arsenik zehri için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, önemli bir açıklama yaptı. En çok tüketilen gıdaların başında gelen tavuk etinde arsenik zehrine ilşikin işte o açıklama.


Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan, tavuk etinde arsenik bulunduğuna dair çeşitli haberler üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Bakanlık açıklamasında, şunlar kaydedildi:

"ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından 2011'de yapılan bir araştırmada, roxarsone etken maddeli antikoksidiyal (kanatlılarda hastalığa sebep olan koksidiya cinsi protozoalara karşı etkili olan) ilacın kullanıldığı tavuk etinde arsenik kalıntısına rastlandığı raporlanmıştır. Raporun yayınlanmasıyla üretici firma araştırmaya konu ürünü satıştan kaldırılmıştır. Ülkemizde ise roxarsone etken maddeli ilaç veya yem katkı maddesi ruhsatlı değildir. Bu ürünlerin Türkiye'ye ithalatı söz konusu olmadığı gibi ülkemizde satışı da yasaktır."

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 01:16

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE