Aile Hekimleri Ne Talep Ediyor?

Aile hekimleri 3 günlük iş bırakma eylemlerine dün son vedi. Peki bu eylemler neden yapıldı? Aile hekimleri ne istiyor? Aile hekimlerinin yaptığı eylem amacına ulaştı mı? İşte ayrıntılar…

Aile Hekimleri Ne Talep Ediyor?

Aile Hekimleri Ne Talep Ediyor?

Aile Hekimlerinin 3 günlük işi bırakma eylemi sona erdi. Fakat hastalar açısından zor oldu ve bazı doktorlar ise eylemi desteklemediklerini belirtti. Esenlerdeki Kazım Karabekir mahallesindedi ASM kapalıyken, Menderese mahallesindeki ASM açıktı. Eylemi desteklemeyen hasta bakan doktorlardan birisi “Biz Zaten Cumartesi günleri çalışıyoruz” dedi. Diğer doktor da “ eşim evde temizlik yapıyor ve gelip çalışmak daha iyi” yanıtını verdi. Başka mahalleden gelen bir hasta bayanı geri çeviren doktor ise, hizmet vermeleri gerektiğini ve gidip şikyet etmeleri gerektiğini söyledi.

İşi Bırakma eylemine katılan aile hekimlerinden Beyoğlu 10 No'lu ASM'de görevli Doktor Hakan Hekimoğlu, sürecin 2014 senesinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun, Aile hekimlerine acillerde nöbet tutacağım sözü ile başladığnı anlattı.

Hekimoğlu bu durumu kışkırtılmış hizmet olarak düşünüyor. Cumartesi günü de çalışma şartının kendilerine dayatılmak iistediğini belirten Hakan Hekimoğlu, Sağlık Bakanı, ASM leri yeterli personel olduğu taktirde 7-24 çalıştıracağını söylüyor.

Hekimoğlu'nun düşüncesine göre, Sağlık bakanının amacı koruyucu sağlık hizmeti vermekten daha çok polikniklik hizmet vermektir. Bu durumda insanların sürekli ilaç almaya itiyor. Bu durumada Kışkırtılmış Sağlık Hizmeti diyor.Bir çok insanın evinde torba torba ilaç var ve bu ilaçların çoğunun tarihi geçmiş ve bir çoğu ise açılmamış. Bu durumu hekimoğlu tamamen tüketime yönelik Politika olduğunu düşünüyor. Hekimoğlu sözüne “ Sağlıkta ticaret olmaz “ diye devam etti.

Yönetmeliğin değiştirilmesi ardından Cumartesi Nöbete gitmemenin ardından cezası 5 puan iken yönetmeliğin ardından 20 'ye çıkarıldığını ve bu durumun doktorlara sopa gösterme gibi olduğunu belirtti.

ASM hekimi Hatıra Topaklı da, "Eğitim, aşılama, kronik hastalıkların takibi, kanserin aşamaları ve süreçleri hakkında bilgilendirme yapıp bunların takibini izlememiz gerekirken, bizler polikliniğe kapanıp sürekli muayene edip hastalara ilaç yazıyoruz" dedi.

Aile hekimlerinin istediği talepler şöyledir;

  • Ceza Puanının Tamamen Kalkması,
  • Cumartesi ve ek çalışma saatlerinin ortadan kalkması
  • Güvence içeren, tek taraflı olmayan, Emekliliğe yansıyan insani bir maaş
  • ASM ve TSM'lerde alınan 3 liralık muayene ücretinin kaldırılması,
  • Haftada en fazla 40 saat çalışma

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE