Yüksekdağ: ''Bizi şekillendiremezler, dizayn edemezler."

HDP'yi bu Meclis çatısı altında istemiyorlar açıklaması yapan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Bizi şekillendiremezler, dizayn edemezler." dedi. 

Yüksekdağ: ''Bizi şekillendiremezler, dizayn edemezler."
HDP'yi bu Meclis çatısı altında istemiyorlar açıklaması yapan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Bizi şekillendiremezler, dizayn edemezler." dedi. 


Partisinin grup toplantısında kadınlara hitap eden Yüksekdağ, aradan  geçen zamana karşın Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile onların idamına el  kaldıranları unutmadıklarını söyledi. Yüksekdağ, "Bugün de savaşa ve yeni  ölümlere davetiye çıkarmak için el kaldırmaya hazırlanıyorlar." ifadesini  kullandı.

Annelerin, Anneler Gününde de göz yaşı dökmeye devam ettiğini belirten  Yüksekdağ, "Davutoğlu bir süre önce saray müdahalesi ile görevden alındı.  Görevden alınırken helallik istedi. Davutoğlu'nun, bu salondaki kadınlardan,  annelerden, Gezi annelerinden, Roboski annelerinden, barış annelerinden helallik  istemeye yüzü yoktu. Anneler hakkını Davutoğlu'na helal etmedi, etmiyor,  etmeyecek." diye konuştu.

Yaşanan koşullarda HDP'ye ihtiyaç olduğunu ileri süren Yüksekdağ,  "Muhalefetin anası dayatılan başkanlık rejimi ve darbe süreci karşısında  'anayasayı askıya alıyorsunuz ama biz yine de sizin bu dayatmanıza evet  diyeceğiz' diyor. Diğer en küçüğü ise neredeyse partinin anahtarını saraya  verecek." değerlendirmesini yaptı.

"Bizi şekillendiremezler"

Dokunulmazlık tartışmalarına değinen Yüksekdağ, şu görüşleri dile  getirdi:

  "HDP'yi Meclis dışına itmeye çalışıyorlar. siyaset dışına demiyorum  çünkü bizi hiçbir zaman siyaset dışına itmeyi başaramazlar. Bizler Meclis'e  girmeden önce de siyasetin öznesi ve alternatif merkeziydik. Bu odağın Meclis'te,  karşılarında bir güç olmasını istemiyorlar. HDP'yi bu Meclis çatısı altında  istemiyorlar. Bizler onların dayatmalarına göre siyasi şekil alan bir parti  değiliz. Bizi şekillendiremezler, dizayn edemezler."

Kadınların, evde, sokakta ve her yerde uğradığı saldırıları  söyleyememenin acısını yaşadığını belirten Yüksekdağ, kendilerinin bu acıların  hesabını sorma temsiliyeti ve gücü olduğunu ifade etti. Yüksekdağ, Ak Parti  milletvekillerinin kadın milletvekillerine söylediği en temel sözlerden birisinin  Anayasa Komisyonunda yaşanan kavgada ortaya çıktığını, bu sözün "konuşma vururum"  olduğunu ileri sürerek, konuşmamaları durumunda suç işlemiş olacaklarını  kaydetti.

Yüksekdağ, HDP'lilerin hiçbir zaman dokunulmazlığının olmadığını  vurgulayarak, milletvekillerinin evlerinin basılıp arandığını ya da sokakta polis  tarafından şiddete maruz kaldıklarını iddia etti.

Figen Yüksekdağ, HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik'in  kayınbiraderinin cenazesine katıldığı için hakkında fezleke hazırlandığını  savundu.

"Artık taş yerinden oynadı"

7 Haziran seçimlerinden günümüze kadar bir "darbe süreci" yaşandığını  ileri süren Yüksekdağ, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bu kapsamda "görevden  alındığını" söyledi.

Yüksekdağ, şöyle devam etti:

"Yeni Başbakan seçmelerine bile gerek yok. Zaten 'profili düşük  olacak' diye ilan ediyorlar. Niye seçim yapacaksınız? Cumhurbaşkanı gözünü  kapatsın, parmağını uzatsın parmağının denk geldiği Başbakan olur. Hepsi düşük  profilli zaten. Artık taş yerinden oynadı. Davutoğlu nasıl jübileyi yaptıysa,  Davutoğlu'nun yerine getirilen de onun yanına gidecek. bugün sarayda kendisini  tüketiyor. "

Yüksekdağ, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile yollarını ayırdığını, İsrail  ile birleştirdiğini de öne sürdü.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE