Selahattin Demirtaş Yeniden Aday Olacak mı?

HDP'de yapılacak olan kongrede Selahattin Demirtaş'ın yeniden Başkan adayı olup olmayacağı tartışma konusu olmuş durumda. Peki HDP'nin kurallarına göre Selahattin Demirtaş, yeniden aday olabilecek mi?

Selahattin Demirtaş Yeniden Aday Olacak mı?

HDP'de yapılacak olan kongrede Selahattin Demirtaş'ın yeniden Başkan adayı olup olmayacağı tartışma konusu olmuş durumda. Peki HDP'nin kurallarına göre Selahattin Demirtaş, yeniden aday olabilecek mi?

 

HDP'de seçim nedeniyle ertelenen olağan kongre için hazırlık başlatılırken yönetim kademelerinde kapsamlı bir değişikliğe gidilmesi bekleniyor. Parti tüzüğündeki ''iki dönem kuralı''ndan etkilenen Eşbaşkan Selahattin Demirtaş'ın yeniden adaylık durumu ise belirsizliğini koruyor.

Milliyet gazetesinden Namık Durukan'ın haberine göre, HDP, DTK, DBP ve HDK eş başkanlarının katılımı ile önceki gün yapılan kapsamlı toplantıda, çözüm sürecinin geleceğinin yanı sıra HDP'nin oy kaybı, parti politikalarının değiştirilmesi ve partide değişim için planlamalar ele alındı. HDP yönetimi cumartesi günü de partinin il eşbaşkanlarını, pazar günü Parti Meclisi'ni (PM), gelecek hafta da Merkez Yürütme Kurulu'nu (MYK) toplayacak. Toplantılarda HDP'nin yeni yol haritasına yön verilecek ve kongre tarihi netleştirilecek. Kongre ile birlikte yönetim kademelerinde kapsamlı bir değişikliğe gidilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

 

Eşbaşkan Figen Yüksekdağ, DİHA'ya yaptığı değerlendirmelerde önümüzdeki süreçte izleyecekleri yol haritasını şöyle özetledi:

"Aralık sonu ya da ocak başında kongremizi gerçekleştireceğiz. Bütün yönetim kademelerimizi yeniden düzenleyeceğiz. Siyasi olarak önemli bir görev ve sorumluluğu üstlendik. Meclis'in üçüncü partisi olarak çıktık, ancak Meclis'in ikinci partisi gibi çalışacağız. Meclis çatısı altında, Türkiye halklarının taleplerinin en etkili, en iyi ana muhalefet çalışmasını yürüteceğiz. Yeni ve demokratik bir anayasanın yapılabilmesi için Meclis içinde ve dışındaki bütün demokrasi güçlerini birleştirme yönünde bir siyasi tutum belirledik." Yüksekdağ, Meclis'te birlikte hareket edilmesi konusunda CHP'ye çağrı da yaptı.
Yüksekdağ, HDP olarak, yeni dönemde çözüm sürecine ilişkin izleyeceği politika konusunda parlamentoyu adres gösterdi.

''Demirtaş devam etmeli''

Hazırlık çalışması devam eden HDP'nin olağan kongresinde "İki dönem" kuralının işletilmesi halinde Eşbaşkan Selahattin Demirtaş'ın yeniden eşbaşkanlığa aday olup olmayacağı netlik kazanmadı. Tabanın, Demirtaş'ın yeniden eşbaşkan olmasında ısrar ettiği belirtiliyor. Eski HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da Twitter hesabından dün HDP yönetimine seslenerek, "2 dönem kuralı gözden geçirilmeli, Selahattin Demirtaş devam etmeli" demişti.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE