Merkel: 'Türkiye O Konuda gerekeni Yaptı'

Almaya Başbakanı Merkel, sığınmacılar konusunda Türkiye'nin kendisine düşen yükümlülüklerini yerine getirdiğini açıkalrken, bu tabiki çok önemli bir noktaydı" dedi

Merkel: 'Türkiye O Konuda gerekeni Yaptı'

Almaya Başbakanı Merkel, sığınmacılar konusunda Türkiye'nin kendisine düşen yükümlülüklerini yerine getirdiğini açıkalrken, bu tabiki çok önemli bir noktaydı" dedi


Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi Şansölyelik binasında ortak basın toplantısı düzenledi. İki başbakan basın mensuplarının Avrupa'daki sığınmacı krizine ilişkin sorularını cevapladı.


Türkiye ve AB'nin sığınmacılara ilişkin planın uygulanması konusunda anlaştığını hatırlatan Merkel, "Buna 3 milyar avroluk yardım ve Türkiye'nin yerine getirmesi gereken yükümlülükler de dahil" dedi.
Türkiye'nin sığınmacı krizinin çözümünde gerçekleştirilmesi gereken taahhütler çerçevesinde vize konusunda önemli tedbirler aldığını belirten Merkel, "Türkiye ile yakın görüşme halindeyiz. Her iki tarafın da amacı, yasa dışılığı yasallığa çevirmek olmalı" değerlendirmesini yaptı.
Angela Merkel, Avrupa'ya gelen sığınmacıların sayısının azaltılması gerektiğini, bunun da Ürdün ve Lübnan'daki sığınmacıların çalışma koşullarının iyileştirilmesiyle mümkün olacağını savunarak, "Türkiye halihazırda bazı yükümlülükleri yerine getirdi, Suriyeli sığınmacıların çalışma koşullarını iyileştirdi, bu çok önemli bir noktaydı" diye konuştu.
Avrupa'da sığınmacı sayısının azaltılmasına ilişkin net bir görüş olduğunu kaydeden Merkel, "Korunma ihtiyacı olmayan ve sadece ekonomik nedenlerle gelen sığınmacılar ülkelerine geri dönmek zorundalar. Bizler sığınmacı olma nedenleriyle savaşmalıyız. Ayrıca deniz sınırlarımızı da nasıl doğru bir şekilde korumamız gerektiğini öğrenmeliyiz" dedi.


"3 MİLYAR AVRONUN FİNANSMANINDA PROBLEMİMİZ YOK" 
İtalya Başbakanı Renzi de ülkesinin sığınmacı sorunuyla yıllardır yalnız başına mücadele ettiğini dile getirerek, bu problemin artık Avrupa'nın tümünün problemi olduğunu söyledi.
Uluslararası camianın, sığınmacı krizinin çözümünde AB'ye ve Türkiye gibi milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkelere destek olması gerektiğini vurgulayan Renzi, sığınmacı krizinin çözümü noktasında Merkel ile aynı görüşlere sahip olduğunu belirtti.
"Sığınmacılar Avrupa'ya ölümden ve savaştan kaçtıkları için geliyorlar" ifadesini kullanan Renzi, sorunun çözümü için var güçleriyle çalıştıklarını vurguladı.
AB'nin sığınmacılar için Türkiye'ye göndermeyi planladığı 3 milyar avroluk yardım konusunu da değinen Renzi, şunları kaydetti:


"Almanya ve Türkiye ile ilgili olarak 3 milyar avronun finansmanı konusunda herhangi bir problemimiz yok. Biz bunu zaten 29 Kasım'da gerçekleşen zirvede dile getirdik ve aralık ayındaki zirvede de yeniledik. Biz bu konuda sadece Avrupa Komisyonu'na yönlendirmiş olduğumuz soruların cevaplarını bekliyoruz. Bizim bu konuda olumsuz bir cevap gelmesi durumunda da katkı sağlamaya devam edeceğimiz noktasında kimsenin şüphesi olmasın."

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE