Kuzey Kore’ye yeni yaptırımlar gelecek.

Dün haber siteleri ve Televizyon kanallarına Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesi haberlerinden sonra bütün dünyada büyük bir şok yaşanmıştı. Kuzey Kore’ye yeni yaptırımlar gelecek.

Kuzey Kore’ye yeni yaptırımlar gelecek.

Dün haber siteleri ve Televizyon kanallarına Kuzey Kore’nin hidrojen bombası  denemesi haberlerinden sonra bütün dünyada büyük bir şok yaşanmıştı. Kuzey Kore’ye yeni yaptırımlar gelecek.

BMGK Dönem Başkanı Uruguay Daimi Temsilcisi Büyükelçi Elbio Rosselli, Güvenlik Konseyi’nin toplantısı ardından yaptığı açıklamada, hidrojen bombası denemesiyle, Kuzey Kore’nin bir kez daha BM kararlarını ihlal ettiğini ve uluslararası barışa gölge düşürdüğünü söyledi. Rosselli, uygulanabilecek ek yaptırımların içeriğine ilişkin bilgi vermedi.

Kuzey Kore’nin, yeraltında denediği hidrojen bombası denemesi, Güney Kore, Japonya ve ABD sismik araştırma merkezleri tarafından da tespit edilmiş, patlama Kuzey Kore’de 5.1 şiddetinde depreme yol açmıştı.

BEYAZ SARAY İNANDIRICI BULMADI

Beyaz Saray, Kuzey Kore’nin başarılı bir hidrojen bombası denemesi yaptığına ilişkin iddiaları inandırıcı bulmadığını açıkladı. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ilk yapılan analizlerin Kuzey Kore’nin başarılı bir hidrojen bombası denemesi yaptığı açıklamaları ile örtüşmediğini savundu. Earnest, dünyada başka bağımsız inceleme kurumlarının da Kuzey Kore’nin açıklamalarına belirli ve anlaşılır bir şüphe ile yaklaştıklarını szöyledi.

"DIŞLANMIŞLIK DAHA DA DERİNLEŞTİ"

İstihbarat birimlerinin yeni deliller elde etmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Earnest, “Doğru olan bir şey varsa Kuzey Kore’nin tüm dünyadan dışlanmış bir ülke olduğu, bu dışlanmışlık şimdi daha da derinleşti” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Kuzey Kore’nin Güvenlik Konseyi kararlarını umarsızca ihlal etmeyi sürdürdüğünü belirterek “Kuzey Kore’ye bu tür provokasyonları bırakma ve doğru yola gelme çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 00:29

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE