Johannes Hahn: 'PKK, Saldırılılarını Durdurmalı'

AB'den PKK'ya 'saldırıları durdur' çağrısı geldi. Johannes Hahn, yapmış olduğu açıklamayla artık PKK'nın Türkiye'ye karşı yapmış olduğu saldırılarını durdurması lazım dedi.

Johannes Hahn: 'PKK, Saldırılılarını Durdurmalı'

AB'den PKK'ya 'saldırıları durdur' çağrısı geldi. Johannes Hahn, yapmış olduğu açıklamayla artık PKK'nın Türkiye'ye karşı yapmış olduğu saldırılarını durdurması lazım dedi.


Avrupa Parlamentosu oturumunda konuşan AB Komisyonu’nun Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn PKK'ya 'saldırıları durdur' çağrısı yaptı.

“PKK, Türkiye’ye karşı saldırılarını durdurmalı. Türkiye’nin güneydoğusundaki bölgelerde otonomi ilan etmeyi bırakmalı ve siyasi diyaloğa angaje olmalı” diyen Hahn'ın, “PKK, 2002’den bu yana AB’nin yaptırım amaçlı listesinde olan bir örgüt. Bu karar Mart 2015’te üye ülkelerce bir kez daha oybirliğiyle onaylandı. PKK öngörülebilir bir gelecekte bu listede kalmayı sürdürecek” diye konuştu.

SİYASİ DİYALOG TEHLİKEYE SOKULMAMALI


Hahn, Türkiye’nin kendisini PKK’ya karşı savunma konusundaki meşru hakkını teslim etmekle birlikte alınan önlemlerin orantılı, hedef odaklı olması ve demokratik ve siyasi diyaloğu tehlikeye sokmaması gerektiğini belirtti.


AB Raportörü Piri: Üniversitelerinizde bin tane terörist akademisyen olduğunu sanmıyorum
Güvenlik birimleri tarafından Güneydoğu’da alınan, aralarında uzun süreli sokağa çıkma yasaklarının da bulunduğu önlemlerin sağlık ve iletişim gibi temel hizmetlerde aşırı aksamaya neden olduğuna dikkat çeken Hahn, “Bu tür operasyonların orantılılığı ve yasallığı sağlanmalı ve uluslararası insan hakları standartlarıyla uyumlu olmalı” ifadelerini kullandı.


ÇÖZÜM SÜRECİ EN İYİ FIRSAT


Türkiye’nin güneydoğusunda genel güvenlik durumundaki süregelen kötüleşmenin aşırı derecede endişe verici olduğunu kaydeden Hahn, beklentilerini de hukukun üstünlüğünün garanti edilmesi, derhal ateşkes ilan edilmesi ve acilen çözüm sürecine dönülmesi olarak sıraladı. Hahn, “Geçen iki yılda önemli ilerlemeler kaydedildi. Bu bir kenara atılmamalı. Çözüm süreci çok sayıda cana mal olan bu sorunun çözümü için en iyi fırsat olmayı sürdürüyor” dedi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE